SAMSUNG İKİNCİ ÇEYREKTE REKOR DÜŞÜŞ BEKLİYOR

haber 29 Nis 2020

Samsung, ikinci çeyrekte akıllı telefonların ve TV satışlarının koronavirüs nedeniyle 'önemli ölçüde düşmesini' beklediğini açıkladı.

Samsung Electronics, yaptığı açıklamada koronavirüs pandemisi nedeniyle Haziran ayında sona erecek üç aylık dönem boyunca genel kazançlarda yüksek oranda düşüş beklediğini açıkladı. Teknoloji devi, akıllı telefonların ve TV'lerin satışlarının ve kârlarının COVID-19'un talebi etkilemesi ve küresel çapta depo ve tesis kapanmalarına yol açması sebebeplerinden ötürü düşüş yaşayabilecekleri konusunda uyarıda bulundu. Fakat dünyanın dört bir yanında bulunan milyonlarca kişi karantinada kalmaya zorlandıkça, Samsung’un belli alanlarda kar edeceği de açık.

Dün ise Microsoft, Netflix ve Amazon'un hisselerinin yükseldiğini aktarmıştık. Buraya tıklayarak ilgili habere ulaşabilirsiniz.

Samsung Neden Düşüş Bekliyor?


Samsung Electronics, yaptığı açıklamada koronavirüs pandemisi nedeniyle Haziran ayında açıklayacakları bilançoda genel kazançlarının düşeceğini beklediklerini söyledi.

Covid-19, sadece birkaç ay içinde dünya çapında 3.1 milyondan fazla insanı enfekte etti ve 216.000'den fazla kişiyi öldürdü.

İlgili Haber: Koronavirüs Resesyonu Getirdi

Samsung, akıllı telefon ve TV' satışlarının COVID-19 nedeniyle gerçekleştirilen karantina uygulamalarının talebi düşürdüğünü ve küresel çapta mağaza ve tesislerin kapanmasına yol açtığını dile getirdi. Bu nedenle Samsung, 5G teknolojisine yaptığı yatırımı erteleme veya düşürme olasılığı bulunduğunu da ekledi.

Tüm bunlara rağmen Samsung, yılın sonlarına doğru katlanabilir akıllı telefon ve Galaxy Note'un yeni modellerini piyasa sürmeyi planladıklarını söyledi.

Apple da dahil olmak üzere diğer teknoloji şirketleri de koronavirüs salgınının neden olduğu küresel ekonomik durgunlukta insanların gereksiz harcamaları azaltmaya başlamalarıyla birlikte kazançlarda düşüşler beklediklerine dair Samsung'a benzer uyarılar yaptılar.

Bazı Alanlarda Talep Artışı Bekleniyor


Teknoloji devi Samsung, daha fazla insan evden çalışırken, canlı yayın yapmaya başlarken ve çevrimiçi eğitime katılırken sunucularda ve PC'lerde kullanılan hafıza kartlarına güçlü bir talep beklediklerini de söyledi. Samsung’un hafıza kartları veri merkezlerinde, PC'lerde ve akıllı telefonlarda sıklıkla kullanılıyor.

Samsung yaptığı açıklamada, “İkinci çeyreğe baktığımızda şirket, hafıza kartı üretiminde güçlü bir duruş bekliyor. Ancak COVID-19'un temel ürünlerin birçoğu için talebi önemli ölçüde etkilemesi sonucu toplam kazancın bir önceki çeyreğe göre düşüş göstermesi bekleniyor” dedi.

Yılın ilk çeyreğinde Samsung, karını 6.45 trilyon Kore wonu olarak açıklamıştı (neredeyse 5.3 milyar dolar). Toplam gelir 55,33 trilyon wondu.

Samsung hisse senetleri %0.6 arttı.

BusinessInsider

Kaynak: CNBC