Rusya Merkez Bankası, Faiz Oranını Yüzde 7,5'e İndirdi, Gevşemenin Yakında Bitebileceğini Söyledi

Yazılar 17 Eyl 2022

Rusya merkez bankası, 16 Eylül Cuma günü faiz oranını 50 baz puan indirerek %7,5'e düşürdü ve enflasyonist beklentilerin artmasıyla faiz indirim döngüsünün sona yaklaşabileceğini öne sürdü. Merkez Bankası, gelecekteki indirimlere duyulan ihtiyacı incelemeye ilişkin yönlendirmeyi de ihmal etti.

Banka tüketici fiyatlarının 2022'de önceki %12-15'lik tahmine kıyasla %11-13 artmasını bekliyor ve kesinti kararını destekliyor. Fakat ekonominin olası bir çöküşü sınırlamak için daha ucuz krediye ihtiyacı var.

Bu, planlanan beşinci yönetim kurulu toplantısıydı. Moskova'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya silahlı kuvvetlerini göndermesinin hemen ardından, merkez bankası finansal istikrara yönelik riskleri azaltmak için faiz oranını %9,5'ten %20'ye yükseltmişti.

Vali Elvira Nabiullina düzenlediği basın toplantısında, "Gevşetme döngüsünün sonuna yaklaştığımız için, oranı tutmanın yanı sıra bir sonraki adımın da bir artış olabileceğini kabul ediyoruz." dedi. "Ancak, faiz indirimini de dışlamıyoruz."

Nabiullina, bankanın Cuma günü faizi %8'de tutmanın yanı sıra 50 veya 25 baz puanlık bir indirim yapmayı düşündüğünü söyledi.

50 baz puanlık indirim, Reuters tarafından bu haftanın başlarında yapılan ankette analistlerin tahminleriyle uyumluydu.

Merkez bankası, hanehalkı ve işletmelerin enflasyon beklentilerinin yüksek kaldığını söyleyerek ileriye dönük oran kılavuzunu açıklamadan çıkardı.

CentroCreditBank ekonomisti Evgeny Suvorov, "Bugünkü basın açıklamasında doğrudan bir sinyal yok. Bu da faiz indirim döngüsünün bitebileceğinin açık bir göstergesi" dedi.

Merkez bankası, bir sonraki oranı belirleme kararını verirken, iç ve dış koşulların oluşturduğu riskler ve finansal piyasaların tepkisi ile birlikte fiili ve beklenen enflasyon dinamiklerini dikkate alacağını söyledi.

Ruble, oran hareketine sınırlı tepki göstererek dolar karşısında 60 civarında seyrederken, Nabiullina'nın konuşmasıyla hafifçe geriledi.

Enflasyon 9 Eylül itibarıyla %14,1'de kaldı. Merkez bankası, enflasyonun 2023'te %5-7'ye yavaşlayacağı umudunu yineledi ve Rusya'nın bütçe açığı durumunda enflasyonu 2024'te %4 hedefine getirmek için daha sıkı para politikasına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

CentroCreditBank'tan Suvorov, "Merkez bankasının gelecek yılın ilk yarısında faiz artırmaya başlayacağı göz ardı edilemez" dedi.

Yüksek enflasyon, yaşam standartlarını bozuyor ve bu yıllardır Rusların temel endişelerinden biri. Bununla birlikte, Moskova'ya yönelik yaptırımların Ukrayna üzerindeki olumsuz etkilerini gidermek için ekonominin şu anda daha ucuz kredi şeklinde teşvike ihtiyacı var.

Merkez bankası bu yıl %4-6'lık ekonomik daralma tahminini sürdürdü ancak gayri safi yurtiçi hasıladaki düşüşün %4'e yakın olabileceğini söyledi. Nisan ayı sonlarında GSYİH'nın %8-10 oranında küçülmesi bekleniyordu.

Bir sonraki oran belirleme toplantısı 28 Ekim'de yapılacak.