Richmond Fed Başkanı Barkin: Enflasyonu Yüzde 2'nin Altına Düşürmeden Geri Adım Atmayacağız

Yazılar 11 Kas 2022

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed’in enflasyonu % 2 hedefine geri döndürmek için gerekenleri yapacağını ve işlerin kendiliğinden rayına girmesini beklemeyeceklerini söyledi.

Virginia Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir etkinlikte Barkin, “Normal enflasyon seviyelerine bu yavaş geri dönüş, enflasyon beklentilerinin istikrarını tehdit edebilir” dedi.

Barkin, “Fed, enflasyonun iyice kötüleşmesine ve artmasına izin veremez. Bir ekonomik gerileme korkusu yüzünden geri adım atarsak, enflasyon daha da güçlenir ve daha da kısıtlama gerektirir. Bu yüzden Fed, işlerin kendi kendine zamanla yerleşmesini beklemiyor. Enflasyonun acı verici olduğunu ve herkes bundan nefret ettiğini biliyoruz. ” dedi.

Fed yetkilileri, 40 yıllık en yüksek seviyelere yaklaşan fiyat artışını dizginlemek amacıyla borçlanma maliyetlerini agresif bir şekilde artırıyor. ABD Merkez Bankası, geçen hafta dördüncü kez faiz oranlarını 75 baz puan artırdı ve gösterge faiz oranının hedefini % 3,75 ila% 4 aralığına getirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen haftaki toplantıdan sonra gazetecilere, oranların daha önce beklenenden daha yüksek olabileceğini, ancak politika yapıcıların oraya ulaşmak için daha küçük hamleler kullanabileceğini ima ettiğini söyledi. Yatırımcılar, yetkililer bir sonraki Aralık ayı ortasında bir araya geldiğinde, 50 baz puan artış öngörüyorlar.

Fed, uzun vadede % 2 enflasyon hedefine odaklanmış görünüyor. Son 12 ayda %6,2 artan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise bu hedefin kısa vadede imkansız olduğunu gösteriyor.

Barkin, “Enflasyonu% 2 hedefimize geri getirmek için gerekenleri yapıyoruz” dedi.

Konuşmasından sonra bir soru-cevap oturumu sırasında Barkin, ABD'yi yüksek enflasyon döneminin sonunda olarak gördüğünü söyledi. “Emtia fiyatları sakin görünüyor, tedarik zincirleri hafifletiyor gibi görünüyor ve Fed oranlarını artırıyor.” dedi.

Barkin, Salı günü ABD ara kongre seçimlerinin sonucunun hala hesaplandığını ve bir sonraki Kongrede maliye politikasında olanların Fed için etkileri olabileceğini kabul ederek siyasetten uzak durmaya çalıştı.“Mali politikadan gelen daha fazla enflasyonist baskı varsa, o zaman daha fazlasını yapmamız gerekebilir, ancak baskı az olursa biz de daha azını yaparız” dedi.