Renault, Elektrikli Araç Bölümünün 2023 Yılına Kadar 10.000 Personel İstihdam Edebileceğini Söyledi

Yazılar 13 May 2022

Fransız otomobil üreticisi Renault 12 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada, elektrikli ve geleneksel otomobil üretiminin planlı olarak ayrılmasından kaynaklanacak iki iş biriminin her birinin 2023 yılına kadar 10.000 personel istihdam edebileceğini söyledi.

Renault yaptığı açıklamada, şu anda fosilsiz araçlara yönelik büyük bir değişimi yönetmek için iki ayrı kuruluş oluşturma seçeneğini incelediğini ve bu çalışmaların ilerlemesini sonbaharda bir sermaye piyasası gününde sunacağını söyledi.

Renault, "Bu stratejik yansımaların amacı,  İttifak da güçlü yönlerinden ve uzmanlığından yararlanarak grubun çeşitli pazarlarındaki ve içindeki her bir teknolojiyi uyarlamaktır" dedi.

Renault, elektrikli otomobil üretimiyle ilgili işlerin Fransa içinde bir araya getirileceğini, geleneksel otomobiller için işgücünün ise yurtdışında bulunacağını yineledi.

Kaynaklar bu yılın başlarında Reuters'e verdiği demeçte, Renault'nun İcra Kurulu Başkanı Luca de Meo'nun Rusya'daki çıkarlarına ilişkin potansiyel olarak maliyetli belirsizliğe rağmen grubu bölme planlarını sürdürmek istediğini söyledi.

Tesla ve Volkswagen gibi rakiplerine yetişmeye çalışan Fransız otomobil üreticisi, strateji değişikliğini ilk olarak Şubat ayında açıkladı.

Üç kaynaktan ikisi, elektrik için "Amper" ve termal ve hibrit varlıklar için "At" kod adlı iki ayrı yasal yapının oluşturulması üzerinde çeşitli çalışma gruplarının aktif olarak çalıştığını söyledi.