PORTFÖYÜNÜZÜ ÇEŞİTLENDİRMENİZ İÇİN 5 İPUCU

Yazılar 29 Nis 2021

Portföy çeşitlendirmek, yatırımcıyı olası risklerden korur. Piyasa çökmesi, ani kur değişimleri, ekonomik bunalımlar vb. durumlar karşısında portföyde bulunan yatırım araçları ciddi kayıp vermenize yol açabilir. Bu nedenle yatırımcılar çeşitlendirme konusuna dikkat etmelidir. Neyse ki bunu yapmak hiç de zor değil.

Portföy Çeşitlendirmesi Nedir?

Portföy çeşitlendirmesi, yatırımcının belirli oranlarda farklı yatırım araçların portföyüne dahil ederek risk oranını minimal düzeye indirmesidir. Bunu yapmak, yatırımcıyı ciddi kayıplardan korur.

Portföy çeşitlendirmenin neden önemli olduğunu kısaca örneklendirerek açıklayalım. Elinizde bir şirkete ait hisse senedi olsun. Portföyünüzün tamamı bu hisselerden oluşsun. Eğer borsa çöker ve piyasa durursa tüm paranız yok olacaktır. Ancak hisse senedinin yanında emtia, mevduat gibi farklı yatırım araçları daha olsaydı zararınız minimuma inecekti.

Çeşitlendirme, özellikle ayı piyasası görüldüğünde yatırımcıların çok işine yarar. Portföy çeşitlendirme konusunda bilinen bir öğüt vardır:

-Tüm yumurtaları aynı sepete koyma.

Portföy çeşitlendirirken düşük veya negatif korelasyonu olan finansal araçları tercih etmek gerekir. Böylelikle portföyünüzdeki bir varlık düşüş gösterdiğinde diğeri düşen varlığın karşısında nötr hale gelir. Portföy çeşitlendirme konusunda finansal danışmanlara başvurulabilmektedir.

İlgili Makale: Portföy Yönetimi Hakkında Her Şey

Portföy Çeşitlendirmek İçin 5 İpucu

1.Tüm Paranızı Tek Bir Varlığa Yatırmayın

Elinizdeki parayı tek bir varlığa ya da tek bir sektöre ait varlıklara yatırmak risk oranını yükseltir. Bildiğiniz, araştırdığınız, belki günlük hayatınıza dahil olan alanlara yönelik yatırım sepeti oluşturabilirsiniz. Altın, gümüş gibi emtialar, borsa yatırım fonları (ETF), gayrimenkul yatırım ortaklıkları gibi yatırım araçlarını hisse senedi sepetinize ekleyerek portföyünüze çeşitlilik katabilirsiniz.

2.Sabit Gelirli Varlıklara Yatırımı Düşünebilirsiniz

Sabit getirisi olan varlıklar risk düzeyi düşük olan varlıklardır. Endeks fonu, tahvil, bono, mevduat gibi araçların getiri oranları nispeten daha düşük olsa da risk oranları diğer varlıklardan daha düşüktür.

3.Portföyünüzü Düzenli Olarak Takip Edin

Portföyünüzü çeşitlendirdikten sonra yatırım yaptığınız araçları takip etmeyi ve portföyünüzdeki değişimleri incelemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yatırımlarınıza gerekli olduğunda ya da fırsat olduğunda para yatırmayı da unutmayın.

4.Portföyünüzü Dengede Tutun

Piyasadaki değişimleri, güncel haberleri mutlaka takip edin. Siz güncel kaldıkça portföyünüz de bir o kadar güncel ve sağlıklı olacaktır. Yatırım yaptığınız varlıklara ve şirketlere neler olup bittiğini görmeniz sizin yararınızadır. Eğer zararınızı azaltmanız gereken bir durum olursa satış yapmak ve farklı bir yatırım aracına geçmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca portföyünüzün risk seviyesi finansal hedefleriniz ve stratejilerinizle tutarlı olmadığı durumlarda müdahale etmeli ve değişiklikler yapmalısınız. Yılda birkaç kere portföyünüzde dengeleme işlemi yaparak hangi varlıkların hedeflerinize uygun olduğunu ve olmadığımı belirlemeli, ona göre yeni yatırım araçlarına yönelmelisiniz.

5.Sizden Alınan Ücretleri Kontrol Edin

Bir komisyoncu/broker ya da finansal şirketle çalışıyorsanız portföy çeşitlendirme gibi danışmanlık hizmetlerinden ne kadar komisyon aldıklarına dikkat etmelisiniz. Bazı brokerler aylık ücret alırken bazıları her işlem için ücret kesebilir. Bu da sizin için maliyetli olabilir. O nedenle kimlerle çalıştığınızdan ve güvenilir olup olmadıklarından emin olun.


Yatırımlarınızı güvende tutmak, olası kayıpları azaltmak için portföy çeşitlendirmesi yapmak; finansal danışmanlar, büyük yatırımcılar ve yatırım alanındaki birçok kişi tarafından üstünde durulan bir konudur. Siz de risk iştahınıza göre bu ipuçlarını dikkate alabilir ve risk seviyenizi azaltabilirsiniz.