PİYASA ALARMI: DONALD TRUMP

haber 8 Eki 2019

ABD ekonomik verileri zayıflık gösterirken, sert bir kazanç mevsimi ön plandayken ve profesyonel yatırımcılar hisse satarken Trump zekice ayı piyasasını öldürdü ve boğaları ortaya çıkararak onların piyasalara uslu bir köpek gibi itaat etmelerini sağladı.

Piyasalarda neler olduğuna şöyle bir baktığımızda her bir tweeti olay olan Trump'ın mükemmel bir piyasa zamanlayıcısı olduğunu söylesek pek de yanlış olmaz. Kanıtlar da bu tezimizi doğruluyor. Daha önce, Trump'ın attığı tweetlerin endeks olduğuna dair de bir haber yayınlamıştım (buradan ulaşabilirsiniz). Peki yeni alarmımız neler diyor? Gelin birlikte analiz edelim:

Kaynak: axios.com

TRUMP'IN TWEETLERİ ve PİYASA HAREKETLİLİĞİ

"ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı kızıştığında ya da aralarında  herhangi bir durgunluk yaşandığında Beyaz Saray’dan piyasaya dair  tutarsız söylemler geliyor. Hal buyken Başkan Donald Trump'ın tweetleri  ile birlikte piyasaların tahterevalli gibi sallanıyor olması da hiç  şaşılacak bir durum değil" demiştik. Ticaret gerginliğiyle başlayan twitter depremi şiddetini yükseltmeyi sürdürürken Trump, Türkiye'yi de hedef almayı es geçmedi.

Dün akşam saatlerinde Trump'ın Türkiye ile ilgili attığı tweetlerin ardından USDTRY paritesinde görülen hareketliliği de en son örnek olarak gösterebiliriz. Başkan Trump, "Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım)." demişti.

Beyaz Saray'dan sabah saatlerinde, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin  kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD  Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona  dahil olmayacak." açıklaması yapıldı.

Trump diğer bir  Twitter gönderisinde, "Kürtler bizimle savaştı ancak  bunu yapmaları için onlara çok para ödendi ve teçhizat verildi.  (Kürtler) Yıllardır Türkiye'ye karşı savaşıyorlar. Bu savaşı 3 yıl  boyunca engelledim ancak bizim için bu saçma, çoğu aşiret kaynaklı, sonu  gelmez savaşlardan uzaklaşmamızın ve askerlerimizi eve geri getirmenin  artık zamanı" dedi.

ABD PİYASALARI


Nigam Arora, "Piyasalarda 30 yılı aşkın bir süredir bulunuyorum ve Trump kadar piyasa zamanlaması iyi olan hiç kimseyi görmedim" diyor.

Verilere göre ABD ekonomisinde resesyon olasılığı artmaktadır. Borsa hakkında şu durumda herhangi birinin kesin olarak söyleyebileceği pek bir şey yok aslında.

Beklenenden daha zayıf olan ABD ISM üretim verilerinin açıklanmasının ardından borsada düşüş olduğunu görüyoruz.  ABD ISM Hizmet Endeksi eylül ayında 52,6 olarak açıklanmıştı (beklenti 55).

ISM üretim endeksi piyasalara yön veren lider bir göstergedir. Üretim, ABD ekonomisinin yalnızca küçük bir kısmıdır. Daha da önemlisi, ISM'nin imalat dışı verileridir. ISM'nin imalat dışı verileri de beklenenden daha zayıftı. ISM imalat dışı verileri önemli bir öncü göstergedir ve ağırlığı hak eder.

Kaynak: Yahoo Finance


"Trump’ın yorumlarıyla birlikte SPDR S&P 500 ETF verilerine bakıldığında borsa destek bölgesinin üstüne çıktığını görebiliriz" (Nigam Arora).

Borsadaki hacim önceki gün ağırdı. Bu, borsada ciddi bir düşüş tehlikesi olduğunu gösteriyor. Borsada görülebilecek herhangi bir sıkışıklık ya da gerilim, kısa vadeli yatırım yapanları satın almaya zorlayacaktır. The Arora Report’un algoritmalara göre, Trump’ın yorumundaki yukarı yönlü hareketin yaklaşık üçte biri hisse senedinin kısa kapanışından kaynaklanıyordu.

Piyasa zamanlaması zor bir iş. Ünlü piyasa zamanlayıcıları, önce onu doğru şekilde çağırıp daha sonra yanlış anlamalara yol açtığı yanlış alarmlarla doludur. Peki Trump’ın etkileyici zamanlaması ne kadar devam edecek? Elbette Trump, tipik bir piyasa zamanlayıcısından binlerce kat daha fazla güce sahip. Bu nedenle uzun süreceğini söyleyebiliriz.

DOLAR FİYATI NE OLUR?


Şu anda USD 5,8 TL ile işlem görüyor.


İlerleyen saatlerde yeni bir tweet gelmezse ya da hareketlilik olmazsa doların 6 TL'yi görmesi pek olası değil gibi görünüyor. Gelişmelerle birlikte dolar fiyatlarını yakından takipte olacağız.

En güncel dolar fiyatlarını görüntülemek için tıklayınız.


Kaynaklar:

marketwatch.com
newsnow.co.uk