Pfizer, COVID Aşısı Satış Tahminini 2 Milyar Dolar Artırdı

Yazılar 2 Kas 2022

1 Kasım Salı günü Pfizer, Omicron varyantına karşı yenileme aşısına yönelik talep üzerine COVID-19 aşısının yıllık satış tahminini 2 milyar dolar artırarak  34 milyar dolara çıkardı ve bazı yatırımcıların aşıların büyümesine ilişkin endişelerini gidermeye yardımcı oldu.

ABD'li ilaç üreticisinin hisseleri, esas olarak aşının beklenenden daha iyi gelen satışları nedeniyle üçüncü çeyrek karı tahminleri geçtiği için sabah seansında %2.4 artışla 47.67$'a yükseldi.

İyimser kazançlar, rakip COVID-19 aşı üreticilerinin hisselerini de yükseltti. Novavax %11 yükselirken, Moderna yaklaşık %4 değer kazandı.

COVID-19 aşısının satışları, orijinal aşılara yönelik düşük talep nedeniyle pandemide gördüğü zirvelerden uzak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde taleple ilgili endişelere var.

Buna karşılık, Pfizer, hükümetin yeni aşıları satın almayı bırakacağı ve aşıların artık özel sektöre satılacağı tahminiyle, Alman ortağı BioNTech ile birlikte ABD'de sattığı aşının fiyatını kabaca dört katına çıkarmayı planlıyor.

İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, bir konferans görüşmesi öncesinde hazırlanan açıklamalarda, "COVID-19 imtiyazlarımız öngörülebilir gelecek için milyarlarca dolarlık gelir oluşturucu olmaya devam edecek." Dedi.

Bu arada, Pfizer'in de 2025 ile 2030 yılları arasında bazı önemli ilaçlar için patent kaybıyla karşı karşıya kalması bekleniyor. Şirket, yakın zamanda 5,4 milyar dolarlık Global Blood Therapeutics'i satın alma ve 11,6 milyar dolarlık Biohaven’ı satın alma gibi anlaşmalara yöneldi.

BMO Sermaye Piyasaları analisti Evan Seigerman, bazıları Comirnaty'nin devasa darbesini sürdürülemez olarak gösterecek olsa da, "yükselen veriler ve önemli bir bilanço esnekliği göz önüne alındığında henüz havlu atmıyoruz" dedi.

COVID-19 aşısının üçüncü çeyrek satışları 4,40 milyar dolar olarak geldi ve 2,60 milyar dolarlık tahminleri geride bıraktı.

Bununla birlikte, şirketin COVID-19 hapı Paxlovid'in 7,51 milyar dolarlık satışı, 7,66 milyar dolarlık tahminleri yakalayamadı.

Pfizer, üçüncü çeyrekte hisse başına 1,78 dolar kazandı ve 1,39 dolarlık tahminleri geride bıraktı.

Ayrı bir gelişmede şirket, deneysel respiratuar sinsityal virüs (RSV) aşısının, hamile annelere verildiğinde bebeklerde ciddi enfeksiyonların önlenmesinde geç aşamadaki bir çalışmada etkili olduğunun tespit edildiğini söyledi.