PETROLDE KESİNTİ KARARI

haber 8 Kas 2019

OPEC ve üyeleri, Aramco'nun halka arzının (IPO) Aralık toplantısını zorlaştırması gerekçesiyle üretim kesintisi yapmayı düşünüyor.

Analistler, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) üyesi Suudi Arabistan'ın Irak ve Nijerya gibi yavaş gelişen üyelere baskı yaptığını düşünüyor. Ancak, karar verme sürecini zorlaştırabilecek 5-6 Aralık Viyana toplantılarına götüren önemli olayların bir kısmı dikkate alındığında, daha derin üretim kesintilerine olan ihtiyaç da belirsizliğini koruyor.

Suudi Arabistan, Rusya ve petrol üreten müttefikleri, kritik bir Aralık ayı toplantısından sadece birkaç hafta önce petrol piyasasında istikrarı korumak için bazı seçenekler üstünde düşünüyorlar.

OPEC + grubu, geçen yılın sonlarında petrol üretimini fiyatları desteklemek için günde 1,2 milyon varil (BPD) düşürme konusunda başka bir anlaşma yaptı. Anlaşma 2020 Mart tarihine kadar devam edecek ve üreticilerin politika şartlarını gözden geçirmek üzere Viyana'da buluşmaları bekleniyor.

Fitch Solutions’ın kıdemli petrol ve gaz analisti Peter Lee’nin Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Genel görüş, toplantının halihazırda yürürlükte olan günlük üretim düşürme anlaşmasına olan bağlılıklarını teyit etmesi muhtemel. Mevcut anlaşma gelecek yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar (birinci çeyrek) devam edecek ve anlaşmanın gelecek yılın sonuna kadar uzatılmasını öngörüyoruz” dedi.

Analistler, Suudi Arabistan'ın uzun zamandır beklenen Suudi Aramco'nun ilk halka arz teklifinin (IPO) önündeki ham fiyatlarını artırmak için Irak ve Nijerya gibi yavaş ilerleme kaydeden üyelere uyumlarını artırmaları yönünde baskı yaptığını düşünüyor. Ancak, karar verme sürecini zorlaştırabilecek 5-6 Aralık Viyana toplantılarına götüren önemli olayların bir kısmı dikkate alındığında, daha derin üretim kesintilerine olan ihtiyaç belirsizliğini koruyor.

Kaynak: armstrongeconomics.com

3-4 Aralık'ta, Başkan Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Londra'daki NATO Devlet Başkanları ve Hükümet toplantısında karşı karşıya gelebilir. Toplantı ve mekan henüz teyit edilmemiş olsa da, ticaret savaşına ilişkin bir karar petrol fiyatları için bir katalizör olabilir ve muhtemelen OPEC + 'ın harekete geçme ihtiyacını azaltabilir.

Bu arada, Aramco'nun halka arz fiyatını 4 Aralık'ta (Viyana toplantılarından bir gün önce) açıklamayı planladığı bildiriliyor. Fiyatlandırmanın netleşmesi, üretici grubun kararlarını da etkileyebilir. OPEC'in önde gelen üretici ve fiili lideri Suudi Arabistan, üretici grubu içinde önemli bir etkiye sahiptir. Analistler, şu anda uygulanan üretim kesintilerine ek olarak daha fazla kesintiyi Suudi Arabistan'ın kaldırabileceğini söylüyorlar.

GÜNCEL PETROL FİYATLARI

Anlaşmanın başarısına rağmen, petrol piyasasındaki duyarlılık zayıf kalmıştır. Perşembe günü Brent ham petrolü, nisan ayında 75 dolara yakın bir 2019 seviyesinden aşağı yukarı 62 dolar civarında işlem görüyordu. Fiyatları anlık olarak detaylı inceleyecek olursak:

Ham Petrol:

Brent Petrol:

En güncel emtia verilerini takip etmek için buraya tıklayınız.

Kaynak:

cnbc.com