PETROL ve BENZİN FİYATLARI ARTIYOR

haber 8 Oca 2020

ABD'nin, İran'ın önde gelen komutanı Qasem Soleimani'yi öldürerek Ortadoğu'daki gerilimi yükseltmesinin ardından petrol fiyatları yükseldi. Ancak benzin fiyatları Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sürücüler için neredeyse hiç değişmedi. Pazartesi günü ortalama benzin fiyatı 2.58 dolardı. Fakat bu uzun sürmeyebilir: benzin fiyatları, Perşembe günü düzenlenen saldırıdan bu yana galon başına yaklaşık 5 - 7 sentlik bir artış gösterdi.

Petrolde Son Fiyatlar


Ham petrol fiyatları daha yüksek olsa da, Suudi Arabistan ve hatta Irak'ın sevkiyatlarının kesintiye uğraması ihtimali olmasına rağmen yükselmedi.
Petrol analisti Tom Kloza, "İran çok fazla petrol ihraç etmiyor. Oradan buradan 200.000 - 300.000 varil alıyorlar. Esasen hiçbir şey ihraç etmiyorlar. Yaptırımlar işe yaradı." dedi.

Bununla birlikte, petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yaratan mevsimsel faktörlerin bulunduğunu da eklemek gerekiyor.

FinansCepte
FinansCepte - Brent

Peki Benzin Ne Durumda?


İran'ın ABD'nin Irak üssünde bulunan koalisyon birliklerini vurmasının sonrasında Salı gecesi petrol fiyatları kısa bir süreliğine arttı. Ancak bu saldırının gaz fiyatlarında büyük bir artışa dönüşmesini beklemeyin. En azından henüz değil.

Amerikalılar için gaz fiyatları üzerindeki etkinin nispeten azalması beklenmektedir. Gerilimlerin artma ihtimali üzerine petrol analistleri gaz fiyatlarında hafif bir artış öngörüyorlardı.

Yakıt tasarrufu uygulaması GasBuddy'de petrol analizi başkanı Patrick DeHaan, Salı gecesi önümüzdeki günlerde ortalama ulusal gaz fiyatının galon başına yaklaşık 5 - 10 sent artmasını beklediğini söylemişti. Yetkili, bir fiyat artışı olasılığı üzerindeki ilk paniğin ardından insanların sakinleştiğini belirtti. Bununla birlikte, Amerikan ordusunun İran topraklarına şiddetli bir saldırı gerçekleştirmesinin fiyatlarda gerçek bir artışa neden olabileceğini de söyledi.

"Unutmayın, petrol fiyatları sadece tek bir olaya tepki vermez. Fiyatlara etki eden birçok faktör bulunur. O halde gaz fiyatlarının artma sebeplerinin önem sırası bana göre şöyle:
1)ABD/Çin ticaret anlaşmasında görülen optimizm
2)Güçlü ekonomi/borsa
3)ABD petrol stok değişiklikleri
4)İran"

ABD'de Benzin Fiyatları:

gasprices.aaa.com

Gerilimin henüz gaz fiyatlarında önemli bir artışa yol açmamasının bir nedeni, dünyanın son yıllarda özellikle ABD'den yeni petrol kaynaklarına sahip olması.
Dahası, İran ciddi yaptırımlara maruz kalıyor ve sahip olduğu petrolü küresel petrol pazarlarına ihraç edemiyor ve bu da ülkenin petrol piyasaları üzerindeki etkisini sınırlıyor.

Yatırımcıların en çok korktuğu şey, İran'ın diğer ülkelerdeki petrol tedarik yollarını engellemek veya petrol altyapısına saldırmak için harekete geçme olasılığı.

Türkiye'de Benzin Fiyatları

tr.globalpetrolprices.com/Turkey/gasoline_prices

Sizce petrol yükselmeye devam eder mi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak:
https://www.usatoday.com/story/money/2020/01/07/iran-attack-gas-prices-iraq-al-asad-air-base/2839632001