PETROL TALEBİNDE İYİMSERLİK İŞARETLERİ

haber 11 Ağu 2020

Dünyanın en büyük petrol üreten ve petrol ihraç eden şirketi olan Saudi Aramco, Asya'daki petrol talebindeki toparlanmanın hızlandığını ve görünümün iyimser olduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından petrol fiyatları yükseldi.

Aramco'nun hafta sonu yayımladığı 2. çeyrek raporunun ardından yaptığı açıklamada Amin Nasser, "Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler karantina uygulamalarının getirdiği kısıtlamaları hafifletmek ve ekonomilerini yeniden canlandırmak için adım atarken enerji piyasasında kısmi bir iyileşme görüyoruz" dedi.

Petrole Olan Talep Arttı

Amin Nasser, Asya'daki ham petrole olan talebin neredeyse salgından önceki seviyelere geri döndüğünü söyledi. Haziran ayının sonunda Nasser, petrol piyasasındaki en kötü senaryonun geride kaldığını ve bu yılın ikinci yarısı için “çok iyimser” olduğunu belirtmişti.

Haziran ayında petrole olan küresel talep 90 milyon varile çıkmıştı. Nisan ayında ise bu sayı  75-80 milyon varildi.

Nasser'in açıklamalarının ardından petrol fiyatları yükseldi.

Ticari Uçuşların Petrole Etkisi

Talebe ilişkin bir başka iyimserliğin işareti ise küresel hava yolu trafiğinden geldi. Küresel uçuş izleme hizmeti Flightradar24'ten alınan veriler, 7 Ağustos Cuma günü 20 Mart'tan bu yana ilk kez dünya çapında 70.000'den fazla ticari uçuş yapıldığını gösterdi. Buna rağmen, ticari uçuşların sayısı artmaya devam ediyordu. Fakat geçen yılın aynı ayına göre kıyaslama yapıldığında uçuşların sayısında %43,6 oranında bir düşüş var.

Cuma günü petrol fiyatlarında görülen düşüşün ardından, petrol fiyatları Pazartesi günü erken saatlerde %2'den fazla yükseldi. WTI Crude %2.28 artarak 42.21 dolar olurken Brent petrol de gün içinde %1.76 artışla 45 doların üzerinde işlem gördü.

Petrol Fiyatlarında Son Durum

Ham Petrol:

Brent Petrol:

Güncel emtia fiyatlarını takip etmek için buraya tıklayın.


Kaynak: oilprice.com