PETROL DÜŞTÜ, JAPON YENİ YÜKSELDİ

haber 9 Mar 2020

Japon Yeni, ham petrol fiyatlarının aniden çakılmasıyla birlikte yükseldi.

OPEC ve Rusya petrol üretim kararı konusunda bir anlaşmaya varamadı. OPEC+, 2016 yılından bu yana kapasiteyi geride tutmak, arzı kısıtlamak ve fiyatları artırmak için koordine bir şekilde işlem yapıyor. Suudi Arabistan koronavirüsün petrol talebini tehdit ettiğini söyleyerek petrol üretiminde kısıtlama yapmak istese de Rusya bu fikre pek sıcak bakmadı.

Ham Petrol Grafiği

USDJPY Grafiği

Dolarda Büyük Düşüş Yaşanıyor


Çin'den gelen negatif ekonomi verileri ise küresel çapta ekonomilerin olumsuz bir ruh haline bürünmesine neden oldu. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin, Şubat ayında son 16 yıldaki en büyük ticaret açığını açıkladı. İhracat yıllık %17,2 düşüşle son dört yıldaki en büyük düşüş oldu. İthalattaki düşüş %4 ile biraz daha ılımlıydı.

SNB ve ECB'nin politika faizlerini halihazırda negatif bölgeye getirdiği İsviçre Frangı ve Euro, British Pound'daki kazançlarını geride bırakarak 75 baz puan indirim için de yer açmış oldu. Avustralya doları AUD ve Yeni Zelanda doları NZD da düştü. Petrolle bağlantısı oldukça yüksek olan Kanada Doları da zayıf olduğunu kanıtladı.

AUD Grafiği

Yen ve Altın Yükseldi, Ham Petrol Düştü

USD, bazı para birimlerine karşı toparlanma gösterirken diğer riskli varlıklar karşısında karışık bir performans sergiledi. Fed'in geçen hafta 50 baz puanlık sürpriz bir indirim yapmasının ardından bu ay tekrar faizleri düşürmesi bekleniyor ve bu da USD'nin EUR ve JPY'ye karşı getiri avantajının daralacağı anlamına geliyor

ABD Hazine bonolarının yükselmesiyle birlikte altın fiyatları da yükseldi.
S&P 500, Nikkei 225 ve ASX 200 hisse senedi endeksleri düştü.

Asya-Pasifik borsaları düşmeye devam ediyor. Japonya’da Nikkei 225 ve Avustralya’da S&P/ASX 200 büyük kayıplara uğradı.


Kaynak: https://www.dailyfx.com/forex/fundamental/article/special_report/2020/03/09/Yen-Euro-and-Franc-Climb-on-Crude-Oil-Price-Crash-China-Data.html