PETROL 20 DOLARIN ALTINA GERİLEDİ

haber 30 Mar 2020

Petrol fiyatları, koronavirüs pandemisinin belirsizliği ve Suudi Arabistan - Rusya arasında süren fiyat savaşının sürmesi nedenleriyle son 17 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.

-Washington, Suudi Arabistan'a Rusya ile olan petrol fiyat savaşı konusunda bir şeyler yapması gerektiğini söylemiş olsa da Suudi Arabistan petrol arzı konusunda Rusya ile görüşme yapmadığını söyledi.

-Mart ayı başlarında OPEC + üyeleri daha fazla arz kesintisi konusunda anlaşamamışlardı.

-Ülkeler, koronavirüs pandemisi nedeniyle karantina altına girmeye başladı ve dünyanın dört bir yanındaki uçuşların durması, ekonomik faaliyete ve yakıt talebine de olumsuz yansıdı.

Güncel Petrol Fiyatları


Brent petrol fiyatı, Pazartesi sabahı Asya saatlerinde 23.03 $/varil seviyesine ulaştı. Bu da 15 Kasım 2002'den bu yana görülen en düşük seviye. O zamandan beri bu rekor düşüşün ardından bazı kayıpları geri çekti, ancak yine de varil başına 23.47 dolar ile hala %5.86 oranında düşüşte kaldı.

ABD West Texas Intermediate (ham petrol) vadeli işlemleri varil başına 20 doların altına düşerek 19.90 $'ı gördü. Şu anda ise (TSİ 10:00) %2'lik bir yükseliş görülüyor.

Bu düşüşler, Suudi Arabistan'ın Rusya ile petrol fiyatı savaşı konusunda hiçbir atılım gerçekleştirmediği için yaşanıyor. Cuma günü iki ülke de bir çıkmazın içindeydi ve Washington'ın Suudi Arabistan'a yaptığı baskılara rağmen Suudi Arabistan Rusya ile görüşmedi.

Suudi Arabistan - Rusya Gerginliği


Mart ayı başlarında OPEC + üyeleri, daha fazla arz kesintisi konusunda anlaşamamışlardı. (İlgili haber için tıklayınız.)

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki gerilim, petrol fiyatı savaşı başlattı. OPEC, Nisan ayında başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek 1,5 milyon bpd'lik ek üretim kesintisi önermişti. Ancak Rusya, teklif edilen ek kesintileri reddetti. Rusya'nın teklifi reddetmesinin ardından Suudi Arabistan, Nisan ayı resmi satış fiyatlarında büyük indirimler yapacağını duyurdu. Bu hareket, ABD'de iflaslara ve yatırım kesintilerine yol açabilir ve bu da şeyl üretimi üzerinde belirgin bir etkiye sahip olabilir.

Ülkeler, koronavirüs pandemisi nedeniyle karantina altına girmeye başladı ve dünyanın dört bir yanındaki uçuşların durması, ekonomik faaliyete ve yakıt talebine de olumsuz yansıdı. Yani petrol arzı rekor seviyede yükselmiş oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı başkanı Fatih Birol, 3 milyar insanın karantina altında kalmasıyla küresel petrol ihtiyacının %20 oranında düşebileceğini söyledi ve ekledi:

“Dünya çok deflasyonist bir şokla karşı karşıya. Ham petrol fiyatı Ocak ayında 60 dolardan 20 dolara düştü. Ekonomik faaliyetler durgunlaştıkça, birçok mala olan talep de düştü.. Dünya çapındaki karantinalarla birlikte petrol depolama kapasitesi de hızlı bir şekilde doluyor ve acil bir arz kesintisi olmadıkça yakında hiç depolama yeri kalmayabilir.”


Sizce petroldeki düşüş sürecek mi? Suudi Arabistan'la Rusya bir anlaşmaya varabilir mi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/03/30/oil-falls-amid-saudi-arabia-russia-price-war-coronavirus-hits-demand.html