OYUN ŞİRKETLERİ PANDEMİDE NE KADAR KAZANDI?

haber 6 May 2020

Video oyunları pandemide gelişmeye devam ediyor ve oyun yapımcıları gelecekten ve pandemiden korkmuyor.

EA ve Activision şirketleri, oyun endüstrisinin ekonomik durgunluktaki ve öncesindeki başarılarını tartışıyor olsalar da evden çalışma düzeniyle yeni oyun geliştirme konusunda bazı endişeleri de var.

Pexels

Oyun Şirketleri Kazançlarını Yükseltiyor


ABD'de bulunan en büyük iki video oyunu şirketi, 5 Mayıs Salı günü pandemide karantina altında kalmanın sonuçlarını bildirdiler. Electronic Arts Inc. EA, %+2.38 canlı servislerinden rekor gelir elde ettiğini bildirdi ve karını ikiye katladığını açıkladı. Activision Blizzard Inc. ATVI, +%2.74 tarihteki en iyi ilk çeyrek karını yaratan satışlarla yeni bir zirveye ulaştığını söyledi.

“Call of Duty” ve “Overwatch” gibi oyunların yayıncısı olan Activision Blizzard (ATVI) Salı günü 2020 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği kazancı bildirdi ve şirket net bir şekilde yıllık %21 artış gösterdi.

Net Gelir: 1.33 milyar dolar (beklenti 1.52 milyar $).

Hisse başına kazanç: 0,65 dolar (beklenti 0,59 dolar).

Activision Blizzard, bu çeyreklik performansla toplam kazancını 6.45 milyar dolardan 6.8 milyar dolara çıkarttı.

Şirketler gidişatta çok fazla değişiklik beklemiyorlar. EA, bu çeyrekte kârın bir önceki yıla göre üç kat artarak çeyrek milyar dolardan fazla olacağını tahmin ederken, Activision kârını %67'lik bir artışla 500 milyon doların üzerinde olacak şekilde düzeltti.

Şirketlerin bu rekoru, COVID-19'un dünyaya yayıldığı ve insanları evlerinde kalmaya zorlandığı zamanlarda pek de şaşırtıcı değil. Superdata, Mart ayındaki video oyunu satışlarının ilk defa 10 milyar dolara çıktığını ve bunun bir rekor olduğunu bildirdi. Ek olarak NPD Group, Mart ayı ABD oyun satışlarının 2008'den bu yana en yüksek Mart seviyelerine ulaştığını söyledi.

2008 yılı tesadüf olmayabilir. EA ve Activison yöneticileri, herhangi bir ekonomik yavaşlamanın video oyunlarının gidişatını büyük ölçüde değiştirmeyeceğine ve bu ekonomik resesyon sırasındaki büyüme dönemlerinin fazla etkilenmeyeceklerine inandıklarını belirttiler. Activision Blizzard Finans Direktörü Dennis Durkin, dotcom balonu ve 2008 ekonomik krizi zamanlarında da  oyun sektörünün büyümeye devam ettiğini hatırlattı.

Electronic Arts'tan Blake Jorgensen, "oyuncular video oyunları nispeten ucuz bir eğlence biçimi olarak gördükçe tarihsel olarak dayanıklı olduklarını da kanıtlamış oldular” diyerek Activision’un görüşünü destekledi.

Oyun Sektörünün Endişesi Var Mı?


Video oyun şirketleri için temel endişe, film sektöründe olduğu gibi yeni oyunların gelişimini engelleyebilecek olan "evden çalışma zorunluluğu" gibi görünüyor. Yılın geri kalanı boyunca hem EA hem de Activision, belirlenen yayın takvimine tamamen uyacaklarını ve herhangi bir gecikmeden bahsedilemeyeceğini söylediler.

Oyun devlerine yönelik beklentiler Salı günkü kazançlara yüksek çıkarken, analistlerin ortalama fiyat hedefleri her iki şirket için de başka bir yere kaydıkça daha yüksekti. J.P. Morgan analisti Alexia Quadrani, Nisan ayında oyun devlerinin koronavirüs pandemisi arasında yüksek düzeyde katılım ve satış yaşayacağını belirtmişti.

Electronic Arts hisseleri Salı günü kapanış sonrası %5 düştü. Activision hisseleri ise %5,8 arttı.


Kaynak: https://www.marketwatch.com/story/videogames-are-flourishing-in-the-pandemic-and-game-makers-arent-scared-of-the-future-2020-05-05