NETFLIX ABONELERİNDE REKOR ARTIŞ

haber 22 Nis 2020

Netflix (NFLX), 21 Nisan Salı günü piyasalar kapanış yaptıktan sonra ilk çeyrek karını açıkladı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle karantina uygulamalarının artması ve evde kalma sürelerinin uzaması Netflix'e 15.7 milyon global kullanıcı daha eklemiş oldu. Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasladığımızda %23 oranında bir artış var.

markets.businessinsider.com

Piyasa kapanışının ardından şirketin hisseleri %4'ten fazla yükseldi. Peki Netflix'in ilk -çeyrekte gösterdiği performans ve karantina dönemleri arasındaki ilişki nasıl? İnceleyelim:

Globalde eklenen net ücretli abone sayısı: 15.77 milyon (tahmin 7 milyon)

Gelir: 5,7 milyar dolar (tahmin 5,7 milyar dolar)

Hisse başına kazanç: 1,57 $  (tahmin 1,64 $)

Netflix Neden Bu Kadar Tercih Ediliyor?


Netflix, koronavirüs salgınıyla birlikte kazançlarından ödün vermeyen ve karantina uygulamalarının yol açtığı ekonomik çöküşten kaçabilen sayılı şirketlerden birisi. Bunun da birçok sebebi var:

Evlerinde sıkışıp kalan, açık havada herhangi bir şekilde eğlenemeyen tüketiciler, can sıkıntılarını gidermek için Netflix gibi birçok dizi/film sunan platformlara yöneliyorlar. Özellikle çocuğu olanlar çocuklarını eğlendirmek için bu gibi platformları daha çok tercih ediyor. Evde boş vakti olan insanlar kendilerini sayısız dizi ve film izlerken buluyor.

Peki Netflix bu kadar çok yeni aboneye sahip olduysa, gelirleri ve hisse başına kazancı (EPS) neden bu durumdan etkilenmemiş gibi gözüküyor?

Netflix'in açıklamasına göre, ABD dolarının güçlenmesinin diğer yabancı para birimleri karşısındaki etkisi ve üretimlerin durdurulması nedeniyle 218 milyon dolarlık bir ödemenin ortaya çıkması gibi bir dizi faktör, şirketin gelirlerini gerçekten etkiledi.

Daha Fazla Abone Bekleniyor Mu?


Netflix ilk çeyrekte bünyesine milyonlarca abone eklemiş olsa da, şu soru akıllarda kaldı: Tekrar dışarı çıktığımızda ne olacak? Şirket bu yeni aboneleri elinde tutabilecek mi, yoksa insanlar dışarıdaki başka eğlence seçeneklerine tekrar yöneldiklerinde Netflix'in hizmetinden vazgeçecekler mi?

Bank of America analisti Nat Schindler'e göre, yeni kullanıcıların Netflix'e kalıcı şekilde abone olmaları oldukça muhtemel. Schindler, “Artışın, Netflix'in abone modelinde kalıcı bir artışla sonuçlanacağını düşünüyorum, çünkü platform, ekonomik durgunlukta bile düşük fiyat uygulaması sağladı ve çok iyi performans gösterdi.” diye ekledi.

Bu haber ilginizi çekebilir: Koronavirüs Resesyonu Getirdi

Netflix abonelikleri aylık 8,99 $ 'dan başlayarak standart bir TV'ye akış yapabilmenizi sağlar. Standart bir planın maliyeti 12,99 $ 'dır ve HD çözünürlüklerde iki televizyona akış olanağı sunar. 15,99 $ 'lık premium plan, 4K çözünürlükte aynı anda dört TV'de yayın yapmanıza olanak tanır.

Türkiye'de fiyatlar şu şekilde:

Temel Paket: 17,99 TL
Standart Paket (2 Ekran): 29,99 TL
Özel Paket (4 Ekran + 4K çözünürlük): 41,99 TL

Bu arada Disney+, aylık 6,99 $, Amazon Prime videolar ise 8,99 dolar. Ancak yıllık 120 $ Prime aboneliğinde videolar ücretsiz.

Bununla birlikte Netflix, elinde yeni şov olmadığından yakın gelecekte bazı zorluklarla karşılaşmak zorunda kalacak. Çünkü dünyadaki TV ve film prodüksiyonu neredeyse durmuş halde. Sonuç olarak, Netflix gibi platformların yılın 2. yarısında yeni şovları olmayabilir.


Kaynak: YahooFinance