Morgan Stanley: ABD Dolarının Gücü, Finansal Kriz Riskini Artıran ‘Savunulmaz' Bir Durum Yaratıyor

Yazılar 6 Eki 2022

Morgan Stanley stratejistleri 26 Eylül Pazartesi günü bir notta, ABD dolarındaki son rallinin, finansal veya ekonomik bir krizle sonuçlanabilecek daha riskli varlıklar için "savunulmaz bir durum" yarattığı konusunda uyardılar.

Sterlin, dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesini gördüğünde dolar endeksi Pazartesi günü yeni bir yirmi yılın zirvesine ulaştı.

Para birimlerindeki sert dalgalanmalar, küresel ekonomi ve şirket kazançları üzerinde bir başka baskı oluşturuyor ve Fed'in yaz boyunca agresif faiz artırımlarının harcamaları etkilemeye başlamasıyla birlikte düşmesi bekleniyor.

Morgan Stanley'den Michael Wilson da dahil olmak üzere analistler, "Hisse senetleri için nihai kayıplar ve getiriler için en yüksek değerler, muhtemelen enflasyon veya Fed'den ziyade kazançlardaki ve ekonomideki büyüme yörüngesi tarafından belirlenecek" diye yazdı.

Morgan Stanley, doların yükselişinden kaynaklanan baskıların S&P 500'ü 2023'ün başlarında 3000 ile 3400 arasında yeni bir ayı piyasasına itmesine yardımcı olacağını söyledi.

S&P 500 Pazartesi günü %1 düştü ve yılın en düşük seviyesine yakın.