MICROSOFT HİSSELERİ KORONAVİRÜS SEBEBİYLE DÜŞÜŞE GEÇTİ

haber 27 Şub 2020

Microsoft hisse senetleri, şirketin çeyreklik beklentiyi karşılayamayacaklarını düşünmelerini açıkladıktan sonra Çarşamba günü borsada %2 oranında düştü.

https://markets.businessinsider.com/stocks/msft-stock

Apple, geçtiğimiz hafta koronavirüs nedeniyle kendi gelir hedefine ulaşamayacağını açıklamıştı.

Bu düşüş, hafta boyunca virüsle ilgili korkuların ilerlemesiyle birlikte gerçekleşti. Geçen hafta Apple, COVID-19'un etkisiyle kendi üç aylık gelir hedefine ulaşmayı beklemediğini açıkladı. Bu haftanın başlarında Windows PC'lerin en büyük satıcılarından biri olan HP, Windows 10'a yönelik kurumsal güncellemelerin önümüzdeki çeyrek dönemlere kayabileceğini söyledi.

Microsoft, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

"Güçlü Windows talebini beklentilerimize uygun görsek de, tedarik zinciri ikinci çeyrek kazanç beklentimizden daha yavaş bir şekilde normal faaliyetlerine geri dönüyor. Sonuç olarak, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde, Windows OEM ve Surface önceden tahmin ettiğimizden daha olumsuz etkilendiği için More Personal Computing segment beklentimizi karşılamayı beklemiyoruz."

Microsoft Gelirleri Ne Kadar Düşecek?


Windows lisanslarının cihaz üreticilerine satılmasından elde edilen Windows OEM geliri, ticari ve ticari olmayan PC'ler için satılan lisansları içerir. Ticari Windows aygıtları için lisans gelirleri Windows gelirinin %40'ını temsil ederken, ticari olmayan aygıtlar için lisans gelirleri toplam Windows gelirinin yaklaşık %20'sini oluşturur.

10.75 - 11.15 milyar dolar arasında değişen Microsoft’un çeyreklik kazanç beklentisi, özellikle Çin'de ortaya çıkan salgın durumu nedeniyle normalden daha yüksek hesaplanmışken beklentiler düşmek zorunda kaldı. Şirket güncellenmiş beklenti raporu vermedi. Microsoft, 31 Mart'ta sona eren üçüncü çeyrek için yayımladıkları raporların hala geçerli olduğunu belirtti.

More Personal Computing segmenti, yılın ikinci çeyreğinde toplam gelirlerin yaklaşık %36'sını ve faaliyet gelirlerinin yaklaşık %30'unu oluşturdu. Segment, Windows ve Surface'a ek olarak PC aksesuarları, oyun, arama ve MSN reklamlarını da içeriyor.

Windows Kullanan Şirketlerde Durum Ne?


Windows PC'lerle çalışan Intel hisseleri, Microsoft'un bu duyurusunun ardından %1 oranında düşüş yaşadı. Buna ek olarak Dell'in hisseleri de %1 oranında geriledi. Dell de Windows çalıştıran bilgisayarlar üretiyor.

Microsoft hisse senetleri geçen hafta %4.7 oranında düşmüştü. Dow Jones da aynı hafta %6.6 oranında gerilemişti.


Kaynak:

https://www.cnbc.com/2020/02/26/microsoft-warns-it-will-miss-guidance-for-segment-that-includes-windows-because-of-coronavirus.html