MERKEZ BANKASI KARARININ ARDINDAN...

Yazılar 26 Eki 2020

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun Perşembe günü (22 Ekim 2020) toplantısından çıkan kararlar, piyasalardan birçok tepki aldı. Merkez Bankası (TCMB) piyasadaki beklentilerin aksine ters köşe yaparak, politika faizi oranını sabit tuttu. Küresel rezerv para birimi dolar da, bu kararın ardından artış gösterdi ve Türk Lirası bazında yeni rekorlara imza attı.

Kurul toplantısından çıkan karara göre Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10,25 oranında sabitledi. TCMB tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Likidite yönetimindeki esnekliğin arttırılmasına ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verildi. Para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek GLP faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar verildi."

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası. Kaynak: CNN Türk

“Faiz Aslında Artırıldı, Kur Zıpladı!”

Bilindiği üzere piyasalarda öne çıkan beklenti faizin artırılacağını yönünde idi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bu yönde bir karar açıklamayınca, eleştirilerin ardı arkası kesilmedi. Kimi ekonomist ve yorumcu Merkez Bankasının politika faizini aslında fiilen artırıldığını savunurken; kimisi de bu kararı “Müteahhitlerin işine yaradı!” şeklinde yorumlayarak tepkisini dile getirdi.

Dünya Gazetesi ekonomistlerinden Alaattin Aktaş’a göre; Merkez Bankası esasen faizi artırdı ancak izlediği yöntem güven kaybına yol açtı. Aktaş konu ile ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası dün faizi artırdı, yanlış değil, artırdı. Ama izlediği yöntem kendisine duyulan güvenin biraz daha azalmasına yol açtı.

Faiz kararı açıklandıktan sonra döviz kurunun yükselmesi, faizin artırılmamasından değil, kulağın tersten gösterilmesinden kaynaklanmıştır.”

Aktaş ayrıca “Politikayı belirleyen faizin aslında bir işlevinin kalmadığı zaten biliniyordu ancak dünkü kararla bu bir kez daha teyit edilmiş oldu” diye ekleyerek faiz kararlarının piyasalar üzerindeki etkisine vurgu yaptı.

“Merkez Bankasının Hamlesi Müteahhitleri Kazandırdı!”

Faiz kararının ardından Yeniçağ Gazetesi yazarı ekonomist Remzi Özdemir de bazı açıklamalarda bulundu ve yaptığı değerlendirmede, Merkez Bankası’nın faiz kararının müteahhitlerin lehine olduğu çıkarımında bulundu.

Merkez Bankası Döviz Rezervleri. Kaynak: Basın İlan Kurumu

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutacağını açıklamasının ardından dolar yüzde 2 yükseldi. Bu durumu irdeleyen Özdemir; “Bir süre sonra bu özellikle kamu bankalarının satışlarıyla gerileyecektir. Ancak piyasa eksi faizi kabul etmediği için dolar yükselmeye devam edecek." açıklamalarını yaptı.

“Ekonominin Sıkıntıları Faiz Artırımıyla Çözümlenemez!”

Eski hazine müsteşarlarından, iktisatçı Mahfi Eğilmez de kişisel blogunda ‘Döviz Sorunu, Faiz ve Kur ile İlişkisi’ başlıklı yazısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve izlenmesi gereken yolu dile getirdi:

“Türkiye ekonomisinin sıkıntıları faiz artırımıyla çözümlenemez. Buna karşılık doğru araçla yapılacak faiz artırımı gerçek yapısal reformları [3] yapmak için zaman kazandırır. Eğer yapısal reformları yapmaya hazır değilsek faiz artırımından mucize sonuçlar beklemek yanlıştır.

Gerçek anlamda yapısal reformları yapmakta ne kadar gecikirsek o kadar yüksek maliyetler ödeyeceğiz demektir.”

Merkez Bankası Dolar Tahminini Yükseltti

Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce; dolar tahminini ise 7,60'dan 7,90'a, yıl sonu enflasyon tahminini %11,46'dan %11,76'ya yükseltmişti.

Merkez Bankası, sektör ve profesyonellerden oluşan 62 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2020 yılı Ekim ayı Beklenti Anketi"ni yayımladı. Yayımlanan ankete göre yıl sonu enflasyon beklentisi %11,76'ya yükselirken, dolar beklentisi ise 7,90'a yükseltildi.

Referanslar:

https://www.cnnturk.com/ekonomi/merkez-bankasi-toplantisi-saat-kacta-merkez-bankasi-faiz-karari-ne-oldu

http://www.mahfiegilmez.com/2020/10/doviz-sorunu-faiz-ve-kur-ile-iliskisi.html

https://www.bik.gov.tr/merkez-bankasi-rezervleri-106-milyar-214-milyon-dolar-oldu

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/dolari-ve-euroyu-onceden-bilen-remzi-ozdemir-bundan-sonra-ne-olacagini-acikladi-dola-309987h.htm

https://www.dunya.com/kose-yazisi/merkez-bankasindan-kuru-ziplatma-operasyonu/486346