MERKEZ BANKASI ALTIN SATIYOR, DOLAR ve EURO REKORA KOŞUYOR

Yazılar 4 Kas 2020

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, doların rekor kırması ile ilgili olarak "Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok." dedi ve “Türk Lirası şu anda aşırı değersiz bir noktada” açıklamasında bulundu.

Dünya Altın Konseyi'nin rakamlarına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın tonlarca altın sattığı ortaya çıktı: TCMB; 3. çeyrekte 22,3 ton altın satışıyla öne çıktı.

Bilindiği üzere dolar ve Euro, TL bazında haftaya çok sert başladı ve birçok rekora imza attı. ABD Başkanlık Seçimlerinin etkisinin olduğu haftada piyasalar da bekleyişini sürdürdü. Yazının yazımı itibariyle dolar ve euro, sırasıyla 8,50 ve 9,92 TL seviyelerinden işlem görüyor.

“Kurun Seviyesiyle İlgili Bir Hedefimiz Yok”

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal. Kaynak: Sözcü

TCMB Başkanı Murat Uysal, 28 Ekim günü 2020 yılının son enflasyon raporu toplantısında demeç verdi. Başkan Uysal, döviz kuru konusunda sorulan bir soruya, “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok.” yanıtını vererek dikkat çekti.Başkan Uysal, şu açıklamalarda bulundu:

“Döviz kurundaki hareketler birçok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası finansal istikrar ve fiyat istikrarı açısından konuya yaklaşıyor. Önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarının sonucunu görmeye ve beklentiler oluşmaya başladığında kurun normalleşmeye başladığını görebiliriz.”

Merkez Bankası Başkanı Uysal, reel veya nominal olarak kur seviyesi hedefi belirlemediklerini belirtti ve şunları ifade etti:

“Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok. […] Döviz kurundaki hareketler birçok faktörden etkileniyor. Jeopolitik gelişmeler, salgın nedeniyle bekleyişlerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Merkez Bankası olarak reel veya nominal olarak herhangi bir kur seviyesi hedeflemiyoruz. Nominal ve reel fiyat hedeflemesine bakıyoruz. Tabi ki mevcut makroekonomik temellere baktığımızda, Türk lirasının oldukça, aşırı değersiz bir noktada olduğunu değerlendirebiliriz.”

Merkez Bankalarının Altın Satması Ne Anlama Geliyor?

TCMB, Dünya Altın Konseyi'nin raporuna göre 2020'nin üçüncü çeyreğinde; 2010 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana altında ilk kez net satıcı hale geldi.

2020’nin üçüncü çeyreğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın altın satışı 22,3 tonu buldu. Altın üreticileri ise yapılan mevzuat değişikliği ile merkez bankalarının altın satışında öncelikli olduğunu, dolayısıyla tek alıcı haline geldiğini belirtiyor. Uzmanlara göre bu, yerli kaynaklardan alım yapmak ve yüksek altın fiyatlarından yararlanmak isteyen Merkez Bankaları tarafından yapılan bir hamle olarak görülüyor.

Merkez Bankası Altın Satıyor. Kaynak: Bigpara-Hürriyet

Merkez Bankası, altın satışı haberlerinin ardından; alınan karar sonucu BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sınırlı tutarda sağladığı fon tutarını 30.10.2020 tarihinde sıfırladı.  Alınan kararın ardından dolar kısa süreliğine 8,30 TL seviyelerinin altına düşürülebildi. Yazının yazımı sırasında gram altın fiyatı 516 lira seviyesinden işlem görüyor.

Bir Gece Ansızın 700 Puan

Önde gelen ekonomi yazarlarından Atilla Yeşilada, PPK toplantısından faiz artırım kararının çıkmaması ve hafta içi gelen rekor kur seviyelerinin ardından Twitter’da bir paylaşım yaptı ve Merkez Bankasının  faiz artıracağını iddia etti.

Atilla Yeşilada'dan Merkez Bankası faiz tahmini. Kaynak:T24

Kaynaklar:

https://twitter.com/AtillaYesilada1/status/1321819539533897728
https://t24.com.tr/haber/atilla-yesilada-krediler-bu-yil-yuzde-20-artti-borc-krizi-kapida,884049
http://bigpara.hurriyet.com.tr/altin/haber/gram-altin-fiyatlari-kac-lira_ID1464962/
https://www.bloomberght.com/merkez-bankalari-son-on-yildir-ilk-kez-altin-satiyor-2267526
https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/son-dakika-enflasyon-raporu-toplantisi-basladi-2-6101085/
https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/12-maddede-merkez-bankasi-baskani-murat-uysalin-1-yili-5896569/