TİCARET SAVAŞLARI ve TRUMP'IN PİYASALARA ETKİSİ DEVAM EDİYOR

haber 26 Eyl 2019

KÜRESEL EMTİA PİYASALARI ve BORSADA SON DURUM NE?


Başkan Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky ile yaptığı telefon görüşmesinin çok beklenen transkripti gece saatlerinde yayınlandı.

Transkriptte ABD Başsavcısı ve Trump’ın kişisel avukatı ile temasa geçmek için bir teklif olduğu görülüyordu. Çoğunlukla, Zelensky'nin Trump'ı övdüğü de gözden kaçmadı. Bu strateji, ekonomik bir anlaşma yapabilmek için oldukça mantıklı.

Başkanlık yorumları ve haber başlıkları her zaman finansal piyasalarda distopya fiyat hareketi yaratacaktı. Wall Street'te ve doların önceki günlerdeki satışları keskin bir şekilde tersine döndü. Başkan Trump salı günü yapılan oturumda Çin ile olan ticaret savaşını tersine çevirerek, bir Çin ticaret anlaşmasının “düşündüğünüzden daha erken gerçekleşebileceğini” belirtmesi bu dönüşte etkili oldu. Piyasaların iyileşme sürecine girmesiyle dolar ve hisse senedi alımı arttı ve önceki olumsuz finansal gelişmeler çabucak unutuldu. Bununla birlikte verilerin değişken olduğunu unutmamak gerek.

SON GELİŞMELER

Wall Street, Trump’ın yorumlarının ardından agresif bir şekilde toplandı. S&P 500 % 0.61, Nasdaq % 1.05 ve Dow Jones % 0.61 yükseldi.

New York’taki durum Asya’ya da şaşırtıcı bir şekilde sıçradı. Japonya Nikkei % 0.48, Güney Kore Kospi ise % 0.58 arttı. Hong Kong piyasaları ise düşük bir performans gösteriyor.

Dolar, Başkan Trump’ın ABD hisse senetleri ve tahvil getirilerinin yükselmesiyle dolar karşısında yükselişe geçerek güçlü bir dönüş yaptı. Dolar, gelişmiş piyasa para birimleri karşısında en dikkat çeken kazanımla birlikte % 0.70 artışla 98.97 seviyesine geldi.

Euro % 0.70 düşerek 1.0950'ye geriledi. Sterlin 1.15% 'e gerileyerek 1.2360' a düştü. GBP'nin yeni bir ivme kazanması için muhtemelen Brexit anlaşmasının artık yapılması gerekecek. 1.2600 seviyesi GBP için direnç noktası olmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan'da petrol üretimi gece saatlerinde kendini toparlamaya başladığından beri  ham petrol fiyatları yükseldi ve resmi ABD ham stokları hem Brent hem de WTI seviyesini düşürerek 2,4 milyon varile yükseldi. Brent ham petrolü % 1.15 gerileyerek 62.50 dolara, WTI ise % 1.35 gerilemeyle 56.50 dolara düştü.

Trump çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin ile yaklaşık 15 ay süren ticaret savaşının tahmin edilenden daha kısa sürede sona erebileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran üzerindeki baskıyı arttırmak için bazı Çin varlıklarına bilerek yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

Chicago Federal Reserve başkanı Charles Evans çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fed’in son iki faiz indirimini desteklediğini ancak merkez bankasının şu an ekonomik verilerin nasıl geliştiğini göremeyebileceğini düşündüğünü söyledi.

Asya hisse senetleri ABD-Çin ticaretindeki ilerlemelerle birlikte yükselişe geçti.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞTE

Gram altın ons başına 1,508,61 dolar seviyesine gelerek % 0,3 arttı.

ABD altın vadeli işlemleri ons başına 1.515.9 dolara yükselerek % 0.2 artış gösterdi.

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust, çarşamba günü % 1.81 artarak 924.94 tona yükseldi.

Güncel altın fiyatlarına ulaşmak için tıklayınız.


Kaynaklar:

marketpulse.com
uk.reuters.com