KÜRESEL GSYH 2021 ORTASINDA ESKİ SEVİYESİNE GELECEK

Yazılar 21 Eyl 2020

Deutsche Bank, küresel GSYH oranının Covid19 öncesi seviyeye ancak 2021'in ortalarında ulaşabileceğini söyledi.

Deutsche Bank yaptığı açıklamada, dünya ekonomik görünümünün son aylarda beklenenden daha güçlü bir toparlanma gösterdiğini ve 2021 ortasına kadar salgın öncesi seviyesine geri döneceğini belirtti. Fakat bununla birlikte ülkelerin sahip olduğu yüksek borç seviyeleri ve politik değişimler finansal kriz risklerini hala artırabilme potansiyeline sahip.

2021'de Normalleşme Olacak

Deutsche küresel ekonomi araştırma başkanı Peter Hooper, paylaştığı bir nottta geçtiğimiz kış ve bahar aylarında koronavirüs pandemisinin küresel ekonomik etkilerinin beklenenden daha çabuk toparlanma göstermeye başladığını söyledi. Bununla birlikte Hooper, küresel çapta büyük bir belirsizlik olduğunu ve potansiyel sorunlarla karşılaşılabileceğini de ekledi.

Deutsche Bank, Mayıs ayında 2020 için %5,9'luk bir ekonomik daralma öngörmüştü. Küresel GSYH tahminini 2020 yılı için %3,9 olarak belirledi. 2021 için ise Deutsche büyüme tahminini %5,3'ten% 5,6'ya yükseltti.

Ekonomik Büyüme Nedir?

Finansal Riskler Varlığını Sürdürüyor

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da ivme kazanan ikinci koronavirüs dalgasına ilişkin endişeler, küresel ekonomik görünümle ilgili belirsizlikleri yükseltti. ABD seçimleri de bu belirsizliğe katkıda bulunuyor. Avrupa'da yaşanan Brexit olayları da oldukça riskli oldu. Deutsche Bank, para politikalarında yapılan değişikliklerin ilerleyen yıllarda sorun yaratabileceğini de söyledi. Ülkelerin borçlarının artması ve merkez bankalarının para politikalarının değişmesiyle birlikte küresel çapta yaşanabilecek bir finansal kriz riski de artmış durumda. Hooper, özellikle enflasyona yönelik yukarı yönlü herhangi bir sürprizin bu riski artıracağını söyledi.

İlgili Makale: Parasal Genişleme Politikası


Kaynak: Reuters