KÜRESEL EKONOMİLER 12 TRİLYON DOLAR DEĞERİNDE DARBE ALACAK

haber 25 Haz 2020

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre, global ekonomi COVID-19'dan 12 trilyon dolar değerinde bir darbe alacak ve bu da %4.9'luk bir daralmaya denk gelecek.

Uluslararası Para Fonu, koronavirüs pandemisinin ardından bu yıl ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminini düşürdü. IMF, 2020 için yaklaşık %5'lik bir düşüş öngörüyor.

Küresel Büyüme Tahminleri Düşürüldü


İngiltere ekonomisinin bu yıl %10'dan fazla daralması ve bu daralmayı 2021'de kısmi bir toparlanmanın izlemesi bekleniyor. İtalya, Fransa veya İspanya için tahmin edilen daralma kadar derin olmasa da, %10'un üzerindeki bir daralma öngörüsü en ciddi düşüşlerden birisi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tahminlerin öncekilere kıyasla daha kötü olacağı konusunda önceden uyarı yapmıştı. Pandeminin yol açtığı resesyon, IMF'ye göre küresel çapta birçok ülkede beklenenden daha derin bir şekilde ilerleyecek. IMF'nin önceki büyüme tahmini dünya için %3 oranında düşüştü.

IMF, tüketici davranışındaki değişikliklerin talebi düşürdüğünü ve bunun da genel olarak ekonomilere olumsuz yansıdığını vurguladı. İnsanların virüs nedeniyle dışarıya çıkmaktan çekinmesi, işletmelerin geç açılması ya da iflas etmeleri gibi faktörlerin de ekonomide normalleşmeye geçilme sürecini kötü yönde etkilediği belirtildi. Ek olarak, faaliyette olan şirketlerin güvenlik ve hijyen konularında aldıkları tedbirlerin verimliliği düşürme olasılığının bulunduğu da açıklandı.

İlgili Makale: Covid19 Sonrası Ekonomilerde V Tipi Toparlanma Görebilir Miyiz?

Hangi Ülke Ne Kadar Daralacak?


IMF tarafından bu yıl öngörülen ekonomik faaliyetteki en büyük çöküşler, özellikle Avrupa'daki gelişmiş ekonomilerde görülecek. İngiltere ise muhtemelen resesyonu en derin hissedenlerden olacak.

Euro Bölgesi ekonomisinin de bu yıl -%10,2 küçüleceği tahmin edilirken, 2021'de %6 büyüyeceği öngörüldü. Bölge ekonomisinin daha önce bu yıl %7,5 daralacağı, gelecek yıl ise 4,7 büyüyeceği tahmin edilmişti.

Almanya'nın büyüme tahmini bu yıl için -%7'den -%7,8'e düşürülürken, 2021 için %5,2'den %5,4'e yükseltildi.

İtalya'nın ise bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahmini -%9,1'den -%12,8'e çekilirken, 2021'de %4,8'den %6,3'e çıkarıldı.

Fransa ekonomisine yönelik büyüme tahmini de bu yıl için -%7,2'den -%12,5'e düşürülürken, gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini %4,5'ten %7,3'e yükseltildi.

İspanya'nın 2020'ye ilişkin ekonomik büyüme tahmini -%8'den -%12,8'e çekildi ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini %4,3'ten %6,3'e çıkarıldı.

En büyük değişiklik, IMF'nin daha önce daha yavaş büyümeyi öngördüğü Hindistan için oldu. Şu anda Hindistan için büyüme tahmini %4.5 oranında keskin bir daralmayken önceki tahmin %1,9 idi.

Çin için büyüme tahmini ise %1'e düşürüldü. 2021 için tahminleri ise % 8,2 büyüme.

IMF'in Rusya ekonomisine yönelik büyüme tahmini bu yıl için -%5,5'ten -% 6,6'ya çekilirken, gelecek yıla ait büyüme beklentisi %3,5'ten %4,1'e yükseltildi.

Türkiye'ye ilişkin tahminlerde ise değişikliğe gidilmedi. Bu yıl Türkiye için tahmin edilen daralma oranı %5, 2021'deki ekonomik büyüme oranı da %5 olarak sabit kaldı.


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram


Kaynak: BBC