BİR ÖDEME YÖNTEMİ OLARAK KRİPTO PARA BİRİMLERİ

Yazılar 16 Eyl 2019

DİJİTAL PARA BİRİMLERİYLE ÖDEME YAPMAK

Kripto para birimleri çok yönlüdür ve birçok farklı özellikleri vardır. Fakat kripto paralarla ödeme yapma ve para transferi işlemlerini gerçekleştirme konuları dijital parayla ilgilenen herkesin merak ettiği ve takip ettiği bir konu olma özelliğini korumaya devam ediyor.

Bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerini kullanmak fazla gündem konusu olmamakla birlikte, bazı büyük ve küçük işletmeler kripto piyasasına girmeyi veya blockchain teknolojisini operasyonlarına uygulamayı düşünmektedir. Microsoft, Virgin, Expedia, Subway, T-Mobile Poland, OKCupid ve Newegg gibi çok sayıda tanınmış şirketse kripto para birimleriyle ödeme yöntemlerini kabul etmişler. CoinMap’e göre, dünya genelinde 13.000’den fazla mağaza, ödeme yöntemi olarak dijital para kabul etmeye başladı.

Bazı yasaların belirsizliği nedeniyle, finansal kuruluşlar kripto para birimlerinin bir ödeme yöntemi olarak kullanılması konusunda tereddüt ediyorlar. Bunun sebebi aynı zamanda bitcoinin kara para aklama aracı olarak ünlenmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Fakat yeni yasalar ve teknolojik araçlar sayesinde bu eğilim yakında değişebilir.

KRİPTO PARA İLE ÖDEME YÖNTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR?


E-ticaret mağazası sahipleri, kullanıcılara mümkün olduğunca fazla ödeme seçeneği sunmak istedikleri bir gerçek. İşletmeler için, kripto para birimilerini kabul etmek aslında sahtekarlık ve dolandırıcılıkla mücadelede yardımcı olabilir. Müşteriler tek yönlü bir işlemde peşin ödeme yaptıklarında mağazalar ürünü gönderirken iptal edilmiş işlemlerle karşılaşmazlar. Bunun yanında yapılan işlem ücretleri de kullancılar tarafından belirlenmiş olur. Yani bankalar ya da ödeme sağlayıcıları ile ek işlemler/ücret işlemleri yapılmaz.

Kuşkusuz ki ufak tefek alışverişlerde -sakız almak gibi küçük- kripto para birimleriyle ödeme yapmak pek de ideal bir tercih olmaz. Bunun nedeni ise tüm bitcoin işlemlerinin madenciler tarafından doğrulanmak için birbirleriyle rekabet etmeleridir. Bu tip durumlarda önce büyük ödemeli işlemler yapılır ki ücretler de daha fazla olsun. Ayrıca küçük işlemlerin (düşük ücretli işlemler) işlenmesi ters orantılı olarak oldukça uzun sürer. Bu da büyük bir problemdir fakat bu sorunun bir çözümü var mı dersiniz?

Birçok kullanıcının endişesi de güvenlik tehditleri. Özellikle de hacker olarak tabir edilen ve bu piyasada el değiştiren kripto paraları bir şekilde kendilerine alan kişiler ciddi güvenlik tehditi oluşturuyorlar. Fakat tanınmış ve kanıtlanmış bazı sağlayıcılar sayesinde bu tehditten korunmak da mümkün. Peki bu yöntemle ödeme yapmanın artı/eksileri nelerdir?

Kripto Para ile Ödeme Yöntemlerinin Artıları:

-Kullanıcılar isimsiz olarak işlem yapabilirler. Gizliliğe önem veren kişiler, kripto para biriminin anonimliğini profesyonel olarak kabul eder. Özellikle siber güvenlik anlayışı yüksek olan alıcılar genellikle isimsiz işlemleri tercih eder.

-Fiyat yüksekliği yaşanırken kripto para alımı yapıyorsanız varlıklarınızın değeri artacağından daha fazla para kazanırsınız.

Kripto Para ile Ödeme Yöntemlerinin Eksileri:

-Kripto para piyasasında fiyatlar çok değişkendir. Piyasa değerleri birkaç saat içinde artıp azalabilir. Örneğin, 1000 dolar değerinde bir şey sattığınızda ertesi gün elinizdeki kripto paranın değeri 1000 dolar olmayabilir ve zarar edebilirsiniz. Fakat bu sorunla ilgili de oldukça fazla çalışma yapılıyor.

Kripto para biriminin genel ödeme yöntemleri için uygun bir alternatif haline gelmesi için, piyasalardaki dalgalanmaların ciddi anlamda durulması gerekecektir. Piyasa değişken olduğu sürece satıcılar öncelik olarak kripto parayı tercih etmek istemeyeceklerdir.

Kripto paralar ucuz, hızlı ve global ödeme işlemlerinin bir aracı olarak kullanılması konusunda ciddi anlamda yüksek bir potansiyele sahiptir.

KRİPTO PARA İLE ÖDEME YAPMA SEÇENEKLERİ

Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer dijital para birimleri tarafından satın alma ve satma işlemi, kabul edilmiş bir ödeme yöntemi kullanarak bir hesaba para yatırmanızı gerektirir. En popüler, verimli ve güvenli kripto para ödeme seçeneklerinden bazıları şunlardır:

PayPal: Çevrimiçi bir cüzdan olan PayPal, çeşitli sitelere para yatırmanızı, depolamanızı, aktarmanızı ve çekmenizi sağlar.

Kredi/Banka Kartı: En popüler ödeme yöntemi, Visa ve MasterCard gibi kredi kartı/banka kartlarıdır. Bu yöntem doğrudan banka hesabınızdan para göndermenizi sağlar.

Banka Havalesi: Bazı ülkeler kredi kartı kullanımını zorlaştırırken, banka havaleleri bir sonraki seçenek olabilir.

Dijital Jetonlar (Token): Sadece kripto para kullanılan platformlarda dijital token kullanmak zorunludur.


Yukarıda belirtilen kripto para birimi ödeme seçeneklerinin güvenli olduğu kabul edilir. Ancak, fonlarınızın asla tehlikede olmadığından emin olmak için tanınmış yöntemlere ihtiyacınız vardır. Önde gelen ödeme yöntemleriyle ilgili olarak, aşağıdaki yollarla korunursunuz:

Visa / MasterCard: Bir kredi/banka kartı kullanmak çok uygundur çünkü ikisi de FCA gibi düzenleyiciler tarafından denetlenmektedir. Ayrıca kredi/banka kartı ödemeleri tedarikçiniz tarafından sigortalanmaktadır. Son olarak, bu seçenekler "Verified by Visa" gibi özellikler de sunar.

PayPal: Çevrimiçi kaynaklar arası para transferi yapmak daha güvenlidir. PayPal kullanmanın bir başka yararı da iki faktörlü kimlik doğrulamasının olmasıdır.

Dijital Paralar: Tüm şifreler doğası gereği güvenlidir. Bu paralarla işlem yapmak da anonim olarak gerçekleşir. Bu nedenle, dolandırıcıların sizi veya paranızı hedeflemeleri zordur.

Gelecek yazımızda kripto paralarla değişim yaparak nasıl ödeme yapabileceğinizi anlatacağız, bizi takip edin.

Bol kazançlı günler...

En güncel kripto para fiyat bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://cryptocurrencyhub.io

https://www.bestbitcoinexchange.io