KRİPTO PARALAR 2019'UN EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN VARLIKLARI

haber 13 Ara 2019

2019 yılı sona ererken kripto para birimlerinin bir kez daha diğer varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdiği görülüyor.

Büyük hacimli kripto para birimleri olağanüstü bir yıl geçirdi ve son yılların en büyük yatırım başarısı hikayelerinden biri olmaya devam ediyor.

KRİPTO PARALARIN PERFORMANSI


Yıllık performans açısından kendilerini dünyanın önde gelen varlık sınıfı olarak lanse eden kripto para birimleri, ABD hisse senetlerinin, emtiaların ve tahvil piyasalarının 2019 yılı yıllık bazda getirilerinin çok üstünde artmıştır.

Digital Assets Data'nın kurucu ortağı olan Ryan Alfred, büyük hacimli kripto varlıklarının bu yıl için geleneksel pazarlara göre önemli ölçüde daha yüksek getiri elde ettiğini söyledi.

Alfred, “Diğer büyük varlık sınıflarına kıyasla ilk on büyük kripto para (Bitwise 10) performansına baktığımızda, çok özel bir durum görüyoruz” dedi.

Kaynak: bitwiseinvestments.com

Geleneksel varlıklara karşı kripto para birimleri:

Kaynak: coindesk.com

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, Digital Assets Data tarafından sağlanan araştırmalar, bu yılın piyasa kapitalizasyonu ile ilk 10 kripto para performansının altın, petrol ve hisse senedi gibi diğer ana varlık sınıflarına karşı nasıl etkilendiğini göstermektedir.

Tabii ki, 2019 bu şekilde başlamadı. Şubat ayındayken ilk 10 kripto para birimi diğer tüm geleneksel varlık sınıflarının altında kalmıştı ve yükseliş hareketi bekliyordu. Mart ayında ise kripto paralar önemli ölçüde toparlanmaya başladı ve yıl ortasında kripto para birimleri diğer varlıkların çok çok ötesine geçmişti bile.

Varlıklar arasındaki fark; hisse senetleri, tahviller ve emtiaların liderliğini artırmaya başladıkça daralmaya başladı. Fakat kripto para birimleri, yıl sona ererken bile diğer tüm varlık sınıflarının önünde olmaya bir şekilde devam ediyor.

Fakat unutulmamalıdır ki bu yükselişin arkasındaki en büyük güç Bitcoin (BTC). Dünyanın ilk kripto para birimi, yıl başladığından bu yana %100 arttı. Bu arada, dünyanın en büyük ikinci kriptosu olan Ether, geçen yıla göre %35, XRP ise 1 Ocak'ta işlem gördüğü seviyeden %25 oranında düştü.

KRİPTO PARALARIN BÜYÜK BAŞARISI


Son on yıla girmeden önce, dünya bir finansal krizin içindeydi. O zamandan bu yana hisse senetleri toparlanma eğilimleri gösterdi. Mart 2009'dan bu yana piyasalardaki düşüşten beri S&P 500 %369 oranında değer kazandı. Benzer şekilde, Dow Jones Industrial Average da aynı dönemde %326 artışla iyi bir performans gösterdi.

Ancak BTC, Mart 2010’dan başlayarak, bir yıllık kısa bir süre zarfında %12’lik şaşırtıcı bir seviyenin üzerine çıkarak bu rakamları yerle bir etti. O zaman 1 BTC’nin fiyatı 0.05 dolar civarındaydı.

Kaynak: messari.io

Kriptonun başarısı muhtemelen en belirleyici özellikleri olan yüksek volatilite ve likidite, piyasadaki kullanıcıların dijital ve fiat para birimleri arasında hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapmalarını sağlamasına bağlanıyor.

Skrill'in (hızlı, güvenli ve uluslararası para transferlerinin yapılabildiği bir ödeme platformu) CEO'su Lorenzo Pellegrino, dijital varlıkların yeni doğmuş bir pazara benzediğini söyledi.

Kaynak:

https://www.coindesk.com/cryptocurrency-is-still-the-worlds-best-performing-asset-class-this-year