KRİPTO PARA PİYASASINDA BÜYÜK SIÇRAMA

haber 8 May 2020

Kripto para piyasası, halving etkinliği yaklaşırken Bitcoin'de görülen yükselişle birlikte 13 milyar doların üzerine çıkarak sıçrama yaşadı.

Bitcoin'deki ralli, kripto para piyasasını 8 Mayıs Cuma günü daha yüksek seviyelere çıkardı. Bitcoin, Şubat ayından bu yana ilk kez 10.000 doları geçti.
Bitcoin için yaklaşan halving (yarılanma) etkinliği, yaşanan son fiyat artışının desteklenmesinde yardımcı oldu. Sektör katılımcıları, küresel merkez bankalarından gelen teşvik önlemlerinin yanı sıra kurumsal yatırımcıların son zamanlardaki ilgisinin de Bitcoin fiyatının artmasını sağladığını söylüyor.

İlgili Haber: Mayıs Ayında Bitcoin'i Neler Bekliyor?

Bitcoin'de Rekor Artış


CoinDesk verilerine göre Bitcoin, Singapur saatine göre Cuma sabahı 10.000 doları geçti ve ardından saat 13: 39'dan itibaren 9.900,75 dolar civarında işlem gördü. Görülen artış %6,4'ten fazla. Bu artışla birlikte kripto para piyasasının değeri 268.07 milyar dolara çıktı.

Bitcoin, Mart ayında 3,867 dolara kadar gerilemesine neden olacak iki büyük satış yaşamıştı. Bu fiyat seviyesi Mart 2019'dan beri görülmemişti. Fakat o zamandan beri BTC fiyatı %150'nin üzerinde arttı.

Buna ek olarak Mart ayında keskin düşüşler yaşayan borsalar da toparlanmaya başladı. Dow Jones Sanayi Ortalaması Mart ayının en düşük seviyesinden bu yana %28,4 arttı.

Bloomberg News, yüksek profilli bir Wall Street hedge fon yöneticisi olan Paul Tudor Jones'un fonlarından birinin Bitcoin vadeli işlemlerde düşük bir yüzdeye sahip olduğunu belirtti. Ünlü yatırımcının Bitcoin'i desteklediği ve övdüğü belirtildi. Bu açıklamanın da Bitcoin'in 10.000 dolar bölgesine çıkmasında etkisi olduğu düşünülüyor. Açıklamanın devamında son dönemlerde gördüğümüz parasal genişleme politikalarının ve sınırsız ekonomik önlemlerin fiat para birimlerini zayıflattığı belirtiliyor. Bu nedenle piyasalardaki oynaklığa karşı korunmak isteyen yatırımcılar Bitcoin'e yönelmeye başladılar.

Bitcoin, hisse senedi piyasaları gibi diğer riskli varlıklar için çalkantılı zamanlarda güvenli bir liman varlığı olarak altınla sık sık karşılaştırılıyor. Ancak, son zamanlarda borsalardaki rekor düşüşlerle birlikte Bitcoin çok volatil hale geldi ve hem düştü ve hem de yükseldi.

Güncel Bitcoin Grafiği:

Halving Yaklaşıyor


Bitcoin fiyatındaki yükselişin en önemli sebeplerinden birisi yaklaşan halving etkinliği oldu. Bitcoin, fiat para birimleri gibi merkezi bir otorite tarafından yönetilmez. Bu yüzden Bitcoin'e merkezi olmayan kripto para birimi denir. Merkezi otorite yerine bir kod tarafından yönetilir ve blockchain olarak bilinen bir teknoloji tarafından desteklenir.

Bitcoin dünyasında yüksek güçteki bilgisayarlara sahip madenciler, Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve karmaşık matematik problemlerini çözmek için birbirleriyle rekabet ederler. Bu yarışı kim kazanırsa, yeni çıkmış Bitcoin ile ödüllendirilir. Bu madencilik faaliyeti bir grup işlemden oluşan bloklar şeklinde gerçekleşir. Şu anda, bu madenciler blok başına 12.5 bitcoin alıyor. Enflasyonun üstesinden gelmek için ödüller birkaç yılda bir yarıya indirilir. 12 Mayıs'ta, madenciler ödül başına 6.25 Bitcoin almaya başlayacak. Bunun sonucunda piyasadaki Bitcoin arzı azalmış olacak.


Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/05/08/bitcoin-btc-cryptocurrency-prices-rise-as-halving-approaches.html