KRİPTO PARA İŞLEMLERİ

Yazılar 18 Eyl 2019

DİJİTAL PARA DEĞİŞİM TÜRLERİ


Günümüzde kullanıcılar için yüzlerce kripto para değişim türü mevcut. "Bir Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Para Birimleri" adlı yazımızda bahsettiğimiz gibi birçok platformda dijital paranızla ödeme yapabilirsiniz. Peki elinizdeki kripto parayı değiştirmek istediğinizde ne yapmalısınız? Gelin hep birlikte neler yapabileceğinize bu yazımızda göz atalım.

2017'de kripto pazarındaki devasa büyümeden bu yana pek çok şirket yeni bir değişim ve takas teklifinde bulunmaya başladı. Bu değişim türlerini 4 ana başlıkta inceleyebiliriz:

  1. Fiat-Crypto Borsaları
  2. Kripto-Kripto Değişimleri
  3. Kullanıcılar Arası Değişim
  4. Brokerler

FİAT - KRİPTO BORSALARI


Bunlar, fiat para biriminizi (Türk lirası, USD veya İngiliz Sterlini gibi bir hükümet tabanlı para birimi) kullanarak doğrudan bir kripto para birimi satın almanıza izin veren borsalardır. Bunlar en çok şifreleme pazarına aşina olmayanlar arasında popülerdir çünkü seçtikleri ya da sahip oldukları dijital para birimine çok fazla uğraş vermeden kolayca erişim sağlayabilirler.

En iyi fiat-kripto değişim siteleri, size inanılmaz miktarda esneklik ve rahatlık sağlar. İlk dijital paranızı sizin için ulaşılması en kolay olan günlük para birimini kullanarak satın alabilirsiniz.

KRİPTO - KRİPTO DEĞİŞİMLERİ


Bu değiş tokuşlar, yalnızca başka bir kullanıcıyı kullanarak bir şifreleme para birimi satın almanıza izin verir. Bu, bir fiat-kripto borsasında dijital para satın almanız ve daha sonra onu kripto-kripto cüzdanına göndermeniz gerektiği anlamına gelir. En iyi kripto-kripto değişimi, önde gelen kripto para birimleri üzerinde birbirlerine karşı en güncel fiyatları sunanlardır: BTC/ETH, BTC/XRP, vb.

Bu takas yöntemi kripto paralar konusunda deneyimli ve aktif olan, hızlı bir şekilde kar etmek için işlem yapan veya alternatif olarak daha az bilinen dijital paralardan almak isteyen yatırımcılar içindir.

KULLANICILAR ARASI DEĞİŞİM


Temel olarak, kullanıcılar arası kripto borsaları fiat-kripto borsaları veya kripto-kripto borsalarından farklı değildir. Her iki durumda da, bitcoin (BTC) gibi dijital paraları başkalarıyla birlikte alıyorsunuz/satıyorsunuz. Ancak bu değişim yönteminde kullanıcılar arası değiş tokuş sırasında, takas yaptığınız kişiyi tanıyor olursunuz. Bu işlemi yapmanızı sağlayacak bazı güvenilir platformlar mevcuttur. İnceleyerek size uygun olan platformda işlem yapabilirsiniz.

BROKERLER


Bitcoin ve altcoinler harika bir yatırım fırsatı olabilir fakat bunu nasıl yapacağınız da çok önemlidir. En popüler yaklaşımlardan birisi, fiyat değişikliklerinden yararlanmak için bir broker kullanmaktır.

Broker, alım/satım işlemlerinde belli bir komisyon alıp para değişimine aracılık ederler. Yapılan işlemler brokerlerin adına yapılır fakat hesaplar kullanıcıya aittir. Brokerler için aslında para değişimi yapıyor denemez çünkü bu durumda kripto para birimlerine sahip olmanıza izin vermezler. Ancak bunun bir avantajı var; o da, brokerler için cüzdan kurma zorunluluğunun olmamasıdır.

Brokerlerin sundukları şey bir Contract For Difference (CFD - Fark Kontratı) ürünüdür; borsaların sunduğu risklere maruz kalmaksızın, bitcoin ve diğer kripto para birimleri fiyatlarında spekülasyon yapmanızı sağlarlar. Buradaki risk genel kurallara aykırılıktır; ancak brokerler, ruhsat sahibi oldukları düzenleyici kurum tarafından belirlenen katı kurallara da uymak zorundadır. Bu sebeplerle brokerler sıklıkla değişim aracı olarak tercih edilmektedir.

Bir şekilde daha güvenli olmasına ek olarak, bir brokere yatırım yapmak daha kolaydır. İlgilendiğiniz her dijital para birimi için bir cüzdan ayarlamanıza gerek yoktur. Aksine, işlemlere anında başlayabilirsiniz. Kripto paralar veya yatırım platformları konusunda uzman olmanıza gerek kalmadan alım/satım işlemlerinize devam edebilirsiniz.

En iyi brokeri bulmak için bu alandaki en popüler web sitelerine bakarak işe koyulabilirsiniz. Binlerce hatta milyonlarca yatırımcının parasını zaten yatırdığı ve verilen hizmetle ilgili olumlu eleştirilerin yapıldığı sitelerin/uygulamaların seçilmesi bu hususta önemlidir.

En güncel kripto para fiyat bilgilerini almak ve yorumda bulunmak için tıklayınız.


Kaynaklar:

www.bestbitcoinexchange.io

www.cryptimi.com