KRİPTO PARA BORSALARINDA NELER OLUYOR: THODEX'İN ARDINDAN HANGİ BORSA KAPANDI?

Yazılar 25 Nis 2021

Yerli kripto para borsalarında Thodex skandalının ardından sular durulmuyor. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından 22 Nisan tarihinde kripto para borsası Thodex’in hesaplarına bloke konulmuştu. Bu olayın üstünden henüz bir gün geçmeden, Vebitcoin isimli başka bir yerli kripto para borsası daha sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı ve yapılan açıklamada iflasın eşiğinde olduğunu belirterek; faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını bildirdi.

Açıklamanın ardından MASAK, Vebitcoin adlı kripto para borsasının hakkında inceleme başlattı ve banka hesaplarına bloke koydu.

2021 Nisan ayının sonlarına yaklaşırken, Türkiye kripto para borsası çalkantılı günler yaşıyor. Türkiye’deki yerel en büyük üçüncü kripto para borsası olan Thodex'in kurucu ve CEO’su Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolarlık vurgunla yurt dışına kaçtığı iddiası sonrası Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK), kripto para platformu Thodex'in Türkiye'de finansal kuruluşlarda bDOLulunan bütün hesaplarına 22 Nisan tarihi itibarıyla bloke koymuş ve 23 Nisan itibariyle de banka hesaplarından 31 Milyon TL ele geçirildiği öğrenilmişti.

Vebitcoin Battı mı?

Yerli kripto para borsası Vebitcoin’in ise yaptıkları yazılı açıklamada iflasın eşiğinde olduğunu belirtildi ve şu açıklamalarda bulunuldu:

“Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız."

Vebitcoin Nedir?

Vebitcoin, 2017 yılında faaliyete geçen yerli bir kripto alım-satım platformudur. Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış Ticaret A. Ş. adıyla kurulan borsanın merkezi Muğla olarak bilinmektedir.

Yerli kripto para borsası Vebitcoin’in kullanıcı sayısının en az 100 bin olduğu tahmin edilmektedir. Vebitcoin borsasının kurucusu ve CEO’su İlker Baş’tır.

CoinMarketCap verilerine göre, Vebitcoin borsasında 20 farklı kripto para listelenmektedir. Yine CoinMarketCap’e bildirilen hacim verilerine göre, borsada son 24 saatte 61 milyon dolarlık alım satım gerçekleştirildiğini belirtilmektedir.

Kaynak:

https://coin-turk.com/

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/vebitcoin-faaliyetlerini-durdurdu-6392568/