KRİPTO PARA BORSALARINDA HESAP GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN ADIMLAR

Yazılar 10 Mar 2021

Kripto para borsaları, para lazanmak isteyenlerin iştahını kabartsa da; kaybetmek de kimi zaman bir o kadar ani olabilir. Daha önceki yazımızda belirttiğimiz üzere; eğer bir donanım cüzdanı kullanmıyor ve tüm paranızı borsalarda tutuyor iseniz, bu borsalar veya siz hack’lendiğinizde kaybedecek çok şeyiniz olabilir. Bu tür durumların önüne geçmek için, bu yazımızda borsalarda hesap güvenliğine dair izlenmesi gereken adımları sizinle paylaşacağız.

1. Sadece Borsada Kullanmak İçin Bir Mail Adresi Edinin

-Sadece borsalara kayıt olurken kullanmak adına bir mail adresi edinin ve bu adresi telefonunuza veyahut bilgisayarınıza kurmaktan kaçının. Mailinize giriş yaparken beni hatırla veya şifremi hatırla kısımlarını sakın onaylamayın.

-Mail şifrelerinizi sayı+harf+işaretlerden oluşturun ve mümkünse 2FA doğrulamasını (iki aşamalı doğrulama) etkinleştirin. Mail şifrenizle borsa şifrenizin aynı olmamasına özen gösterin. Mail adresinizi ise herhangi bir sorun anında kurtarmayı telefon numaranızla aktif edin. Borsadaki şifrenizi de yine sayı+harf+işaret kombinasyonundan oluşturun. Borsada kullandığınız şifre ile mail şifrenizin hiçbir şekilde benzer olmaması, sizin faydanıza olur.

2. Borsada KYC (Müşterini Tanı) Doğrulamasını Mutlaka Yapın

-Birçok kişi, borsanın kendi bilgilerini istemesini bir sorun olarak görebilse de; güven açısından bu bilgileri güvenilir borsalara vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Borsada da 2FA’yı aktif etmeyi unutmayın.

-2FA kurtarma kodunuzu dijital ortamda saklamayın. Daha fazla güvenlik için bu kodu bir kağıda yazın ve güvenli bir yerde saklayın. 2FA’yı borsanın uygulamasının kurulu olduğu telefona kurmayın.

3. Güvenli Bulmadığınız Hiçbir Bilgisayar, Wifi veya Ağdan Mail’inize Veya Borsaya Girmeyin

- Herhangi bir sorun anında borsalar bakiyenizi ve son yapılan işlemlerinizi sorar. Bu sebeple borsada işleminiz bittikten sonra bakiye ve işlem görüntülerinizi alın. Bakiyenizi tek bir borsada tutmamak da akıllıca olacaktır.

-Borsalarda farklı mail adresleri ve farklı şifre kullanın. Borsa uygulamasına ve 2FA uygulamasına tuş kilidi koyun. Şifrelerinizi asla dijital ortamlarda saklamamaya dikkat edin. Kağıda şifreleri mümnkünse şifreli bir şekilde yazarak fiziki olarak saklayın ve bu şifreleri iki kopya halinde muhafaza edin.

4. Telefon, Mail ve Bilgisayar Güvenliğinizi Yükseltin

-Telefon operatörünüze başvurarak, belirlediğiniz kod haricinde her ne evrakla başvurulursa başvurulsun SIM kart yenileme işlemine onay verilmemesi için talimat verin. Mail’inize gelen postalara dikkat edin, her gelen postayı veya ekini açmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Telefonunuzla yada bilgisayarınızla girdiğiniz sitelere ve yüklediğiniz uygulamalara dikkat edin. Her an virüse maruz kalabilirsiniz.

Sonuç

Dijitalleşen dünyada, kişisel bilgilerimiz oldukça önem arz eder ve bunların kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi; birçok durumda mağduriyetlere sebep olabilir. Kripto para borsalarında bakiye tutan kişilerin de güvenlik seviyelerini üst düzeye çıkarmaları; olası olumsuz sonuçlardan koruyarak güvenli bir şekilde yatırım yapmayı beraberinde getirecektir.

Kaynak:

https://tr.investing.com/crypto/bitcoin

https://www.freepik.com/

https://totalcrypto.io/