KREDİ NOTU NEDİR?

Yazılar 5 Oca 2021

Kredi notu; belirli bir kuruluş, hükümet, işletme veya bireyin mali yükümlülüklerini eksiksiz olarak ve belirlenen tarihler içinde yerine getirme yeteneğini belirten bir ölçüttür.

Kredi notu, bir borçlunun temerrüde düşme olasılığını ya da borçlanma araçlarının kredi riskini de gösterir.

Kredi Notunun Özellikleri

Kredi notu, bir borçlunun finansal yükümlülükleri ile ilgili olarak kredi itibarının sayısal bir değerlendirmesidir. Bu not, borç almak isteyen herhangi bir kuruluşa, bireye, şirkete vb. verilebilir.

Şirketler ve hükümetler için kredi değerlendirmeleri S&P Global, Moody's veya Fitch Ratings gibi bir kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yapılır. Kredi notu ya da derecelendirmeleri, yalnızca borçlunun bir kredi veya borç ihracı için onaylanıp onaylanmayacağını değil, aynı zamanda kredinin geri ödeneceği faiz oranını da belirler.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Kendime Yazılar isimli blog sitesinde kredi notlarının anlamını aşağıdaki tablo* aracılığıyla aktarıyor:

Mahfi Eğilmez - Ekonomi Sözlüğü

Kredi bir borçtur ve genellikle sözleşmeye bağlıdır. Kredi notu da borçlunun temerrüde düşmeden kredi sözleşmesi kapsamında bu krediyi geri ödeyebilme olasılığını belirler. Yüksek bir kredi notu, kredinin tamamını sorunsuz bir şekilde geri ödeme olasılığının güçlü olduğunu gösterir. Düşük bir kredi notu, borçlunun geçmişte kredileri geri ödemekte sorun yaşadığını ve gelecekte aynı modeli izleyebileceğini gösterir. Bu nedenle, kredi notu bir işletmenin veya bireyin belirli bir kredi için onaylanma şansını etkiler.

Kredi derecelendirmeleri işletmeler ve hükümetler için geçerliyken, kredi puanları yalnızca bireyler için geçerlidir.

Kredi derecelendirmelerinde yapılan olası değişiklikler, finansal piyasalar üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Standard & Poor's derecelendirme kuruluşunun 5 Ağustos 2011'de ABD hükümetinin kredi notunu düşürmesi karşısında piyasaların gösterdiği olumsuz tepki, örnek olarak verilebilir. Bu durumun arkasından, globaldeki borsalarda da düşüşler yaşanmıştı.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Borçlu birey ya da kurumlar için kredi derecelendirmeleri, çeşitli kuruluşlar tarafından belirlenen durum tespitlerine dayalı olarak belirlenir. Borç alan bir kuruluş ya da birey, borç verenler tarafından uygulanan faiz oranları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu da borçluların mümkün olduğu kadar yüksek kredi notuna sahip olmaya çalışmasına sebep olur. Derecelendirme kuruluşları, borçlunun mali durumu ve borcu ödeyebilme kapasitesi hakkında doğru ve objektif bir görüş alarak değerlendirme yapmalıdır.

Kredi notu, yalnızca bir borçlunun bir kredi için onaylanıp onaylanmayacağının yanı sıra kredinin geri ödenmesi gereken faiz oranını da belirlemede bir etkendir. Şirketler birçok masraflar için krediye bağımlı olduğundan, bir kredi derecelendirme kuruluşu tarafından reddedilmeleri çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu tip durumlarda ortaya çıkacak olan yüksek bir faiz oranları, şirketlerin geri ödeme yapmaları konusunda zorlayıcı olacaktır.

Tüm bunların yanında, kredi notu veren kuruluşun seçimi de oldukça önem taşır. Doğru değerlendirme yapan ve uygun not veren kuruluşlar, diğerlerine kıyasla daha iyi seçenekler sunar. Bunun yanı sıra, kredi notunu verirken daha objektif ve güçlü veriler kullanırlar.

Düşük kredi notuna sahip kişi veya kurumlar riskli bir yatırım anlamına gelir ve bu kişi ve kurumların tahvil ya da kredi ödemelerini yapmama olasılıkları daha yüksek olur.

İlginizi Çekebilir: Kredi Türleri ve Kredi Hesaplama

Kredi Notunu Güncel Tutmak Önemlidir

Bir borçlu bireyin ya da kurum yüksek bir kredi notuna sahipse bunu sürdürmek adına gereken çabayı göstermelidir. Bunun sebebi ise kredi notlarının sürekli değişim göstermesidir. Kredi notları, sürekli en yeni verilere göre değişirler. Olası bir negatif borç bile en iyi kredi notunu düşürmeye yetebilir.

Kredi notu iyi olan fakat kısa bir kredi geçmişi bulunan bir şirket, aynı kredi notuna sahip ancak daha uzun bir kredi geçmişi bulunan bir şirkete kıyasla biraz daha negatif karşılanırlar. Bunun sebebi de borç verenlerin karşı tarafın krediyi zamanında ödeyip ödemeyeceğini bilmek istemeleridir. Sonuç olarak, iyi bir kredi notu korumanın bireysel veya kurumsal açıdan ne kadar önemli olduğu bu durumdan anlaşılabilir.

*https://www.mahfiegilmez.com/p/ekonomi-sozlugu.html