KREDİ KARTI MI BANKA KARTI MI DAHA AVANTAJLI?

Yazılar 26 Şub 2020

Aklınızdan geçen soruyu biliyoruz: Banka kartı kredi kartından daha mı iyidir?

Birçok kişi banka kartlarının (hesap kartı veya debit kart da denir) ve kredi kartlarının farklı olmadığını düşünüyor, ancak bu doğru değil -hem de hiç. Şimdi gelin hem debit kartı hem de kredi kartını inceleyelim ve kim kazanıyor görelim.

Hazır mısınız?

Başlıyoruz:

Kredi/Banka Kartı: Farkları Neler?


Debit kart, bir şey ödemek için kendi paranızı kullanır, yani doğrudan banka hesabınızdan para çekilir. Temelde nakit gibidir, ancak bir satın alma işlemi yaparken banka kartını kullanmak daha pratik ve güvenlidir.

Kredi kartı kullanarak ödeme yaptığınızda ise kendi paranızı kullanmak yerine, satın alma işlemini karşılamak için bir borç verenden borç almış olursunuz. Parayı zamanında geri ödemezseniz, faiziyle geri ödemek zorunda kalırsınız.

Günümüzde artık yaptığımız hemen hemen tüm alışveriş ve ödemelerde hem banka hem de kredi kartını kullanabiliyoruz. Fakat birçok uzmanın tavsiyesi nakit veya banka kartı ile ödeme yapma üzerine. Özellikle eğer kredi kartı borçlarınız ailenizi, işinizi veya özel hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkiliyor ve borçlarınız katlanarak artıyorsa kredi kartlarınızdan kurtulmalısınız demektir. Cesur olun ve kredi kartına ihtiyacınız olmadığını kendinize söyleyin. Bunu gerçekten başarabilirsiniz. Şu söz aklınıza gelsin:

"Her borç alışınızda gelecekteki benliğinizi soymuş oluyorsunuz" -Nathan W. Morris

Diğer önemli finansal sözleri görmek için tıklayın.

Banka Kartının Avantajları


Faiz ödemezsiniz: Bunu ciddi ciddi düşünün. Her fırsatta faiz yükünü omuzlarınıza bindirmek isteyen dünyada siz banka kartınızla faizsiz, borçsuz bir şekilde yürüyüp yolunuza bakabilirsiniz. İşte bu kadar basit. 3 ay sonra kimse gelip size "ödemeniz var" veya "borcunuz var" demeyecek. Her şey oldukça basit: Hesabınızda paranız var, böylece ihtiyacınız olanı sahip olduğunuz miktara uygun şekilde satın alabiliyorsunuz.

Daha az para harcarsınız: Kesinlikle. Yapılan çalışmalar ve istatistikler banka kartıyla yapılan harcamaların kredi kartına oranla daha düşük olduğunu gösteriyor. Kredi kartı masallardan gelen sihirli ve sonsuz para sağlayan bir şeymiş gibi geliyor bize nedense. Bu yüzden de kredi kartı kullanırken çok daha fazla harcama yapıyoruz, sihrin gücü. Ayrıca kredi kartındaki "limit" gerçek para değil, sahte. Hesabınızda para yok ama kredi limitiniz var, siz de çekinmeden kullanıyorsunuz. Ya sonra? Kredi kartının sihirli, büyülü dünyasına kendinizi kaptırmayın.

"Ama ben kredi kartımı her ay ödüyorum!" dediğinizi duyar gibiyim.

Gerçekten ödüyor musunuz? Yoksa asgari miktarı ödeyip kalanı öbür aya mı öteliyorsunuz?

Ya işler aniden değişirse? Mesela çocuğunuzun kırtasiye masraflarını karşılayamadığınızı düşünelim ve kredi kartınızı da bunun için kullandığınızı varsayalım. Fakat kartınızda hali hazırda 1000 TL'lik borç var ve ay sonunda bunu ödemek zorundasınız. Kırtasiye masrafları da buna eklenince artık 1500 TL'lik bir borcunuz oldu, geçmiş olsun. Evet, belki tüm borcu silmek için elinizde nakit 1500 TL yok, ama bu borcun da en az 2-3 ay boyunca hesabınızda kalacağını ve sizi sıkıştıracağını unutmayın.

Hayat böyledir bazen... Fakat siz yine de tedbirli olmaya bakın. Elinizden ne kadar geliyorsa. Acil durum fonunuz mutlaka olsun. Finansal durumunuzu korumaya bakın, hemen kredi kartlarına sarılmayın.

Banka Kartları Güvenli Mi?


Kesinlikle güvenlidir! Banka kartları, kredi kartları kadar güvenlidir ve sürpriz; sizi borç içinde bırakmazlar :) Paranızı güvende tutmak söz konusu olduğunda bile hesap kartları kredi kartlarından açık ara önde.

Muhtemelen banka kartı kullanan insanların başına kötü bir şey gelme riski olduğu konusunda çok fazla yorum yapıldığına şahit olmuşsunuzdur. Fakat bu kredi kartları için de geçerlidir. Eğer hesap hareketlerinde yapmadığınız bir harcama görürseniz ve bu konuda hiçbir şey yapmazsınız, kesinlikle büyük bir probleminiz var. Fakat hesap hareketlerinizi düzenli olarak kontrol ederseniz başınıza bir şey gelmeyecektir. Bu nedenle korkmayın.

Komik olan şu: Çoğu kişi hesap kartlarının Visa veya MasterCard gibi kredi devi şirketler tarafından korunduğunun farkında değil. Sanki hesap kartları güvensiz ve banka tarafından korunmuyormuş gibi görünüyor nedense, bu doğru değil. Sonuç: Banka kartınızı kullanmak, kredi kartı kullanmak kadar güvenlidir. Yani “güvenlik amacıyla” kredi kartı kullanma tuzağına sakın düşmeyin.

Neden Kredi Kartı Önerilmiyor?


Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne göre 2019 yılı sonunda bireysel kredi borçlarını ödeyemeyen vatandaş sayısı 96 bin 683 kişi. Bireysel kredi kartını ödeyemediği için yasal takip başlatılan kişi sayısı ise 78 bin 395'i bulmuş durumda. Bu rakamlar sadece yasal takibe takılanlar. [1]

Türkiye Bankalar Birliği raporu geçen yıl yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin bireysel kredi ve 2 milyon 700 bin kişinin de kredi kartı borcunu ödeyemediğini söylüyor.

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) raporuna göre* 2019'un Aralık ayındaki toplam kredi ve banka kartları sayısı:

Toplam Kredi Kartı -> 69.825.826
Toplam Banka Kartı -> 166.211.057

bkm.com.tr

"Zamanında ödenmediği için takibe alınan krediler 52.6 milyar lira artarak 18 Aralık itibarıyla 146.3 milyar lirayla yeni bir rekor kırdı. Kredi stokunun yüzde 9.7 oranında arttığı bir dönemde batık kredilerdeki artış yüzde 56.1'i buldu. Batık kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 5.6 oldu. Vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 1 Ocak-13 Aralık tarihleri arasında toplam 65.5 milyar lira artarak 583.6 milyar liraya ulaşırken, bu borcun 466.9 milyar lirası tüketici kredilerinden, 116.7 milyar lirası kredi kartlarından kaynaklandı. Vatandaşın takibe alınan tüketici kredisi ve kredi kartı borcu ise 2.5 milyar liralık artışla 13 Aralık itibarıyla 21.2 milyar lira oldu." [2]

Durumumuz pek de iç açıcı değil. Borçlar aldı başını gidiyor.

Kredi Kartının Avantajı Yok Mu Peki?


Tabii ki var:

Puan ve kampanyalar: Kredi kartları bazı alışverişlerinizde size ödül puan veya kampanya hakkı verir. Puanların ve kampanyaların belirli zamana kadar kullanılması gerekir.

Kredi notu: Kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyerek kredi notunuzu yukarı çekebilirsiniz.

Taksit: Birçok kişinin kredi kartı kullanma sebebi taksitli ödeme imkanı. Taksitle ödemelerinizi birkaç aya bölebilir ve rahatça ödeyebilirsiniz.


Kredi kartı kullanmanın ters bir tarafı yoktur. Fakat sistem, kredi kartı şirketlerinin her seferinde kazanacağı şekilde düzenlenmiştir. Yani onları kendi oyunlarında yenemeyiz. İşin gerçeğine gelecek olursak, kredi kartıyla uğraşmak yorucu ve yıpratıcı. Kredi kartı finans dünyasının şekeri gibidir. Kullanan herkesin sağlığına zarar verecek mi, bilemeyiz. Ama birçok kişiyi etkileyeceği de kesin.

Rachel Cruze (Amerikalı finans yazarı) şöyle söylüyor:

“Kredi kartı kullandığınızda, hayatınızı bir dikiz aynasından izliyor gibi olursunuz. Geçmişte yaşıyorsunuz ve daha önce yaptığınız şeyler için -önceden izlediğiniz filmler, yediğiniz yiyecekler, aldığınız kıyafetler- için para ödüyorsunuz.”

Güzel tespit.

Yazının sonuna geldiğimize göre kazananın hangisi olduğu anlaşılmıştır: "banka kartı". Kredi kartına sahip olmak ve ödül puanı toplamak sizi hiçbir zaman milyoner yapmayacak. Fakat bütçe oluşturmak, borçlardan kurtulmak ve tasarruf yapmak istediklerinize ulaşmanızda size çok yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.


Kaynaklar:

*https://bkm.com.tr/raporlar-ve-yayinlar/donemsel-bilgiler

[1]https://www.independentturkish.com/node/137016/ekonomi̇/chpli-erdoğdu-kredi-ve-kart-borçlarını-ödeyemeyen-5-milyon-200-bin-kişi-var

[2]https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201912251040910106-kredi-ve-kredi-karti-borcu-5836-milyar-liraya-ulasti