KORONAVİRÜS SEBEBİYLE HAVAYOLU HİSSELERİ DÜŞTÜ

haber 25 Şub 2020

Çin dışında artan koronavirüs vakaları yükselmeye devam ederken havayolu hisseleri gerilemeye başladı.

Güney Kore ve İtalya, koronavirüs vakalarında ve ölümlerinde artış olduğunu bildirdi.

ABD'deki havayolu firmaları, virüs nedeniyle Çin ve Hong Kong'a olan uçuşlarını askıya almıştı.

Havayolu Hisselerinde Son Durum


Havayolu hisseleri, yakıt fiyatlarındaki düşüşe rağmen koronavirüsün Çin dışına yayılmasından duyulan endişe nedeniyle düşüşe geçti. Bunun temelinde de seyahat talebinin hızla azalması ve ekonomiyle ilgili olumsuz düşüncelerin yükselmesi bulunuyor.

American Airlines hisseleri %8.5 düşüşle dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Delta Hava Hatları'nın hisseleri %6.3 değer kaybetti ve neredeyse dört ayın en düşük fiyatı olan 54.23 dolar seviyesine ulaşırken United Airlines %3.3 ve Southwest Airlines %4.3 oranında değer kaybetti. S&P 500 günü %3,4'ten daha düşük bir seviyede tamamladı.

En az 2.621 ölümle birlikte şu anda COVID-19 olarak bilinen virüsün yaklaşık 80.000 kişiyi etkilediği bildirildi. Enfeksiyonların çoğunun bulunduğu Çin dışında da vakalar arttı. İtalya 220'den fazla vaka olduğunu rapor etti ve Güney Kore de 830'dan fazla kişide koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Avrupa'da Virüsten Etkilenen Havayolu Şirketleri


İrlanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı vatandaşları etkilenen bölgelere seyahat etmemeleri konusunda uyardı ve Avrupalı havayolu şirketlerinin hisselerini azaltmada etkili oldu. easyJet %16.7 oranında değer kaybederken, rakibi Ryanair %13.5 oranında değer kaybetti. Deutsche Lufthansa %8.8, International Consolidated Airlines Group %9'dan fazla düştü ve Air France-KLM de %8.7 oranında değer kaybetti.

Havacılık danışmanlık firması Cirium, Çin'le bağlantılı 200.000'den fazla uçuşun virüs nedeniyle zaten iptal edildiğini ve virüs yayılmaya devam ederse daha fazla havayolu aksaklıklarının görülmesinin mümkün olduğunu açıkladı.

Koronavirüsün bu yıl havayolu gelirlerini eritmesi bekleniyor. 2009'dan bu yana ilk kez havayolu hisselerinde düşüş görülüyor ve toplamda 29 milyar dolarlık bir zarardan söz ediliyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'ne göre özellikle Asya-Pasifik bölgesindeki havayolları bu durumdan etkilenmiş.

Tüm ABD havayolu şirketleri, COVID-19'un patlak vermesi üzerine Çin ve Hong Kong'a olan hizmetilerini askıya aldı. Güney Kore, İran ve İtalya'da ortaya çıkan yeni vakalar, havayollarının ikinci ve üçüncü çeyreklerdeki yoğun seyahat dönemlerini etkileyeceği endişeleri yükseldi.


Kaynak:
https://www.cnbc.com/2020/02/24/coronavirus-airline-stocks-tumble-as-covid-19-illness-spreads-in-south-korea-italy.html