KORONAVİRÜS DOLANDIRICILARI İŞ BAŞINDA

haber 18 Mar 2020

Yüz maskeleri, el dezenfektanı ve ilaç gibi tıbbi ürünler sattığını iddia eden dolandırıcılar, panik tüketicilerinden en az 2 milyon dolar değerinde kripto para birimi çaldılar.

Bu dolandırıcılık, düşük bütçeli filmlerdeki kötü niyetli karakterlerin davranışlarını anımsatıyor. Bu kişiler asla teslim edilmeyecek ürünler için para alıyorlar, yani gönderdikleri kargo kutularının içi boş. Hükümetlerin ve hastanelerin maske gibi ürün tedariği konularında endişeli olduğunu gören kişilerin paniklemesi, boş kutuların aktörlerini devreye soktu.

INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock, Avrupa'dan gelen son koronavirüs tüketici sahtekarlığı raporunda, "Suçlular, COVID-19'un yarattığı korku ve belirsizliği kullanalrak sadece sağlığını ve sevdiklerini korumak isteyen masum vatandaşları avlamaya çalışıyor" dedi.

AnChain.AI’ın pazarlama direktörü Steven Yang, bu dolandırıcılıklardan bazılarının kripto yoluyla gerçekleştiğini söyledi. Şirket, Asya'da milyonlarca dolar değerinde dolandırıcı kaynaklı kripto fonu tespit ettiklerini iddia ediyor.

Dolandırıcılar İş Başında


AnChain.AI, koronavirüs tıbbi tedarik dolandırıcılıklarını araştırmak için farklı bir yaklaşım benimsedi. AnChain CEO'su Victor Fang, Amazon'un aşağıda görülen maskelerini geçen ayın başında sipariş etti, ancak satıcı teslim etmedi.

Fang bu maskeler için kripto para ile ödeme yapmamış

Fang dolandırıcılığı AnChain'e getirdi. Fakat coronavirüs dolandırıcılık planlarının zaten aylardır şiddetli bir şekilde işlediği anlaşıldı. Öncelikle Asya'da ve özellikle de bulaşıcılığın artmasından çok önce enfekte olmuş bölgelerde bulunan tüketiciler, tedariği zor olan tıbbi malzemeleri temin etmek için şüpheli satıcılara bile ödeme yaptılar.

AnChain.AI, iki hafta önce soruşturma başlattığını söyledi.

Olayı soruşturanlar dolandırıcılarda bir model olduğunu fark ettiler: Bu kişiler Amazon, eBay ve sosyal medya pazarları da dahil olmak üzere güvenilir e-ticaret sitelerinde ürünlerini yayınladılar. Daha sonra tüketicileri bu sitelerden alıp üçüncü tarafın erişemeyeceği mesajlaşma platformlarına çektiler. Ardından ödemeleri aldılar ve pazarla tüketiciyi kandırmak için sahte etiket bastılar.

Alıcılar, sipariş ettikleri tıbbi malzemelerin günler ya da haftalar içide kapılarına geleceğini düşündüler. Fakat haftalar sonra dolandırıldıklarını fark ettiler. Bazı alıcılar, dolandırıcıların boş bir kutu gönderdiğini söylemiş.

Bu noktadan sonra kurbanların kripto paraları çoktan dolandırıcılara gitmişti ve yapacak bir şey yoktu.

Dolandırıcıların bu şekilde para akladığını düşünüyorlar.

Dolandırıcılar Hangi Kripto Paralarda İşlem Yaptı?


Şimdiye kadar, dolandırıcılıkta yapılan kripto işlemlerinin %90'ından fazlası tether'de (USDT), %5'i Bitcoin'de, %2'si etherde ve az miktarda diğer kripto para birimlerinde gerçekleşti.

Yang'a göre, dolandırıcılıkların birçoğu Doğu ve Güneydoğu Asya'da başladı, ancak şu anda bazıları dünya çapında - Amerika Birleşik Devletleri'nde bile görülüyor.

Yang, AnChain.AI’nin soruşturmasının devam ettiğini ve diğer ülkelere doğru genişletebileceklerini söyledi. Fakat koronavirüs durma belirtisi göstermezse dolandırıcıların da durması pek olası değildir.

Uzun vadede AnChain.AI, yasal prosedürler yoluyla dolandırıcıları bulmayı umuyor. Ancak asıl acil olan bu değil. Acil olan, devam eden halk sağlığı krizi sırasında malzeme satın almak ve kendilerini korumak için umutsuz bir çaba gösteren halkın farkındalık kazanmasının gerektiği.

Yang, tüketicilere bazı önerilerde bulundu:

Güvenilmeyen pazarlardan tıbbi malzeme almayın!

WhatsApp ve WeChat üzerinde asla anlaşma yapmayın!

Kripto para ile satış yapan satıcılara şüpheyle yaklaşın! Bazıları dolandırıcı olabilir.


Siz bu tip dolandırıcılıklara şahit oldunuz mu ya da yaşadınız mı? Bizimle paylaşın.

Kaynak:https://www.coindesk.com/thieves-swindle-2m-from-coronavirus-preppers-with-hand-sanitizer-face-mask-scams