KORONAVİRÜS ÇİN'E EKONOMİK KRİZ Mİ YAŞATACAK?

haber 19 Şub 2020

Xi Jinping, hafta sonu yaptığı bir konuşmada eyaletlere mesaj verdi: "Salgını kontrol edin, ancak reform ve kalkınma hedeflerini de yerine getirdiğinizden emin olun."

Xi'nin konuşmasından önce geçen Cuma günü, Çin hükümetinin bir "ekonomik kriz" ile karşı karşıya kalabileceği konuşuluyordu.

Salgın yayıldıkça, birçok analist Çin'in bu yılki büyümesini düşürdü. Çin ayakları üzerinde durmaya çalışırken fabrikalar yeniden açılmaya ve işçiler işlerine geri dönmeye başlamış olsa da ekonomik ilerleme oldukça yavaş. İşlerine geri dönen işçilerin karantina kurallarına uyması gerektiği için fabrikalar hala sınırlı kapasitede çalışabiliyor.

Xi, geçtiğimiz hafta koronavirüsün ticarete olan etkilerine karşı da uyarı yapmıştı.

cnbc.com

Koronavirüs Çin'i Yavaşlattı

Koronavirüs salgını fabrikaları kapatırken, tedarik zincirlerini de bozdu ve hali hazırda yavaşlayan Çin ekonomisini büyük bir şoka sokmaya hazırlanıyor gibi görünüyor. Çin Başkanı Xi Jinping de vaat edilen ekonomik büyümeyi yakalama baskısı altında gibi görünüyor.

3 Şubat'ta yapılan ve hafta sonu yayınlanan bir konuşmada Xi, “Hala bu yılki ekonomik ve sosyal hedeflerimize ulaşmak zorundayız” dedi. Geçen yıl Çin’in büyümesi son 30 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Çin'de yavaşlayan ekonomik büyüme

Bazı uzmanlar, salgının Mart ayı sonuna kadar kontrol edilemediği takdirde halktaki hayal kırıklığı ve korkunun tehlikeli boyutlara ulaşabileceğini söylüyor. Aynı zamanda Çin'in salgını kontrol altına almaya çalışmasının ekonomik maliyetleri de bu noktada oldukça belirleyici olacaktır.

Bu ayın başlarında, Çin'deki fabrikaların yarısından fazlası salgın sebebiyle kapılarını kapattı. Geçen yıl, Çin'in bu bölgeleri ulusal GSYİH'nin %80'inden ve ihracatın %90'ından fazlasını kapsıyordu. Dünyanın üretim merkezindeki bu bozulma, küresel olarak tedarik zincirlerini ciddi şekilde etkiledi ve şirketler hala bu problemlerle uğraşıyor.

Birçok küçük şirket, mevcut iş ortamında yılın ilk çeyreğinden sonra hayatta kalamayacaklarını belirtti. Çin, bir sağlık krizinin yanı sıra gelir ve iş konularında büyük problemlerle boğuşmak zorunda kalarak ekonomik krizle sonuçlanan bir tabloyla baş başa kalabilir.

Çin'in Büyüme Hedefi Hala Sabit


Bir ekonomist, Çin'in bu yıl için %6'lık orijinal büyüme hedefinde hala ısrar etmesinin “şaşırtıcı” olduğunu söyledi.

Salgın yayıldıkça birçok analist Çin'in bu yılki büyüme tahminini düşürdü. 2019 yılında Çin’in tam yıl GSYH büyümesi, % 6.6’dan % 6.1’e gerilemişti.

Çin'in yıllara göre ekonomik büyümesi

Virüs ortaya çıkmadan önce, analistler dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde büyümenin %6 hedefinin altına düşeceğini tahmin etmişlerdi. Ancak bu ayın başlarında, tahminler %4.9 ile %5.6 arasında değişerek daha da düştü.

Reuters raporuna göre Xi, bu ayın başlarında üst düzey yetkililere salgının kontrol altına alınma çabalarının çok ileri gittiğini ve ekonomiye zarar verdiğini söylemiş.

Son birkaç hafta içinde Çin'deki virüs krizinden zarar gören şirketleri desteklemek adına daha fazla önlem alındı. Milyarlarca dolar kredi ve çeşitli fonların katkısı bu önlemlerden bazıları. Merkez bankası ayrıca ülkedeki borç verenlerin kötü kredileri tolere edeceğini söyledi ve bu hafta orta vadeli kredi faiz oranlarını düşürdü.

Koronavirüsün küresel ekonomilere olan etkisine dair diğer haberimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kaynak:
https://www.cnbc.com/2020/02/19/xi-jinping-to-meet-chinas-2020-growth-target-amid-coronavirus.html