KASA DEFTERİ NEDİR?

Yazılar 23 Eyl 2020

Kasa defteri, işletmelerin günlük olarak yaptığı tahsilat ve ödemeleri kayıt altına aldığı defterdir. Kasa defterinin iki ana bölümü bulunur: birincisi, önceki günden devredilen tutarlar, ikincisi de gün içinde yapılan ödemelerden oluşur.

İşletmeler için kasa defteri tutmak önemlidir. Bununla birlikte bazı mükellefler için kasa defteri tutma zorunluluğu Maliye Bakanlığı tarafından kaldırılmıştır.

Kasa defterine dair detaylı açıklamalar için okumaya devam edin.

Kasa Defteri Ne Anlama Gelir?

Bir işletmenin nakit giriş çıkışlarının sınıflandırılıp kaydedildiği defter "kasa defteri" olarak adlandırılır. Bu defteri tutmadaki temel amaç, işletme kasasına giren/çıkan tüm paranın takibini ve kontrolünü kolayca yapmaktır.

Vergi Usül Kanunu'na (VUK) göre mükelleflerin defter tutması zorunludur. Fakat yapılan düzenlemelerle bazı mükelleflerin kasa defteri tutma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Kasa Defteri Nasıl Tutulur?

Kasa defteri elle ya da dijital ortamda tutulabilir. Webde bulunan bazı kasa defter programları aracılığıyla kolaylıkla kasa defteri tutmak mümkün.

Dijital platformlarda kasa defteri tutmanın avantajları:

-Birden fazla kasa oluşturma imkanı,
-Harcamaların detaylı raporu ve analizi,
-İşletme harcamalarının takibi,
-Kasalar arası para transfer olanağı,
-Anlık gelir/gider takibi,
-Ödemeleri zamana göre detaylı inceleme olanağı.

Kasa Defteri Hangi Mükellefler İçin Zorunlu Değildir?

Vergi Usül Kanunu'na (VUK) göre mükelleflerin defter tutmaları zorunluydu. Ancak 22.07.1998 tarihli 4369 nolu yasa ile defter tutma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. VUK Genel Tebliği 167-190'da sabit iş yeri olmayan, bilanço bazında defter tutan işletmelerin Maliye Bakanlığı kararı ile defter tutma zorunluluğu kaldırıldı.

Defter tutma zorunluluğu olan mükellefler arasında sadece esnaf odaları bulunuyor. İsteğe bağlı olarak işletmeler gelir/gider takibi yapmak için kasa defteri tutabilirler.

İlginizi Çekebilir: Cari Hesap Nedir, Nasıl Takip Edilir?