JPMORGAN: PİYASALAR İKİNCİ BİR VİRÜS DALGASI İÇİN ENDİŞELENMELİ

haber 2 Nis 2020

JPMorgan'daki bir stratejiste göre, koronavirüs salgını sırasında endişe duyan yatırımcıların potansiyel bir ikinci koronavirüs salgını dalgası konusunda daha fazla endişe duymaları gerekiyor.

İShares MSCI Tüm Ülke Dünya Endeksi ETF (ACWI) bu yıl %24'ten fazla düşüş gösterdi. 2019'da ETF %23'ten fazla artmıştı. S&P 500, geçtiğimiz yıl %28.9'luk bir ralliden sonra %20'den fazla düştü ve ayı piyasasının derinliklerine indi.

Dünya çapındaki hisse senetleri, yatırımcılar koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarıyla boğuşurken büyük bir darbe aldı. Birçok yatırımcı salgının küresel ekonomileri kilitleyeceğinden ve bunun uzunca bir süre devam edeceğinden korkuyor. Bu da piyasalardaki toparlanmayı zorlaştırıyor.

Bununla birlikte, JPMorgan stratejisti Mixo Das, “ikinci dalga” virüs salgınının piyasalar için çok uzun bir karantinadan daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Koronavirüs Küresel Piyasaları Kilitledi


Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, dünya genelinde 900.000'den fazla koronavirüs vakası doğrulandı. ABD, 203.000'den fazla vaka ile dünyada en fazla vakaya sahip olan ülke oldu. Virüsün ilk yayılmaya başladığı Çin'de ise 82.000'den fazla vaka doğrulandı.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler; perakendeciler, restoranlar ve paket servisi olmayan restoranlar gibi işletmelerin kapatılması da dahil olmak üzere, yayılmayı engellemek için sosyal izolasyon ve karantina önlemleri uyguladılar. Bu önlemler, kendi kendine karantina yönergeleriyle birlikte, özellikle ABD'de ekonomi üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olmuştur.

İlgili makale: "Koronavirüs ve Panik Alımları"

20 Mart haftasında ABD'de açılan işsizlik taleplerinin sayısı 3.28 milyon ile rekor seviyeye ulaştı. Tüketici güveni de geçen ay büyük bir darbe aldı. Zayıf veriler ve korkunç ekonomik beklentiler, küresel ekonomik aktiviteyi daha sonraya ötelemekten ziyade bir an önce sürdürülebilir hale getirme çağrılarının ortaya çıkmasına yol açtı.

JPMorgan stratejisti Das, olası bir ikinci salgın dalgasının şu anda piyasalar için en olumsuz risk olduğunu ve piyasaların bu noktada toparlanması için adım atması gerektiğini bildirdi. Stratejist, piyasanın böyle bir senaryoda fiyatlandırma yapmayabileceğini ve en kötümser senaryoda bile, Sigorta analistlerinin sadece küçük bir ikinci dalga öngördüğünü belirtti.


Sizce olası ikinci virüs dalgası gelirse piyasalar nasıl etkilenir? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2020/04/01/the-market-should-be-more-worried-about-a-second-wave-of-coronavirus-cases-jpmorgan-says.html