JEFF BEZOS PANDEMİDE NE KADAR KAZANDI?

haber 21 Tem 2020

ABD, ekonomik çöküşün eşiğinde ve yaklaşık 25 milyon Amerikalı bu hafta sonunda koronavirüs pandemisi nedeniyle ödenen ekonomik destek paketinden mahrum kalacak. Beyaz Saray, çeşitli vergi kesintileri yaparak bu açığı kapatmaya çalışıyor. Ancak her kara buluta vuran bir güneş vardır: ABD'nin güneş ışığı ise dünyanın en zengini ve Amazon'un CEO'su Jeff Bezos!

Bloomberg'e göre, Jeff Bezos Pazartesi günü 13 milyar $ net servet artışı gördü ve toplam serveti 189.3 milyar dolara çıktı. Bu artış, Bloomberg haber ajansının sunduğu Milyarder Endeksi tarihindeki en büyük tek günlük artış. Bu artışın büyük kısmı, geçtiğimiz hafta teknoloji şirket hisselerindeki ani düşüşün terse dönmesiyle gerçekleşti (Microsoft Pazartesi günü %4.3, Tesla %9.5 yükselmişti).

Bununla birlikte, Amazon hisse senetleri de %73 oranında arttı - artan çevrimiçi alışverişler ve pandemi nedeniyle Amazon bulut hizmetlerine olan talep sayesinde.

Bezos'un kişisel serveti 2020'nin başından bu yana 74.4 milyar dolar arttı. Bezos, kişisel servetini yükseltirken Amazon'da çalışan işçilerinin düşük maaşları yükselmedi ve personellere yapılan bonus ödemeler de daha kötüye gitti.

Milyarder Endeksi

Nisan ayında Politika Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan bir araştırma; Bezos, Elon Musk, Zoom kurucusu Eric de dahil olmak üzere pandemi sırasında ülkenin en zengin 170 milyarderinin 34'ünün servetlerinin on milyonlarca dolar arttığını ortaya koydu. Rapor, Jeff Bezios'un servetinin 1 Ocak ile 15 Nisan arasındaki artışının Honduras'ın GSYH'sini (2018'de 23,9 milyar dolar) geçtiği de belirtiyor.

Bezos’un eski eşi Mackenzie Bezos'un net servetinin de Pazartesi günü yaklaşık 4.6 milyar dolar yükseldiği açıklandı. Bu servet, onu L’Oréal'in mirasçısı Françoise Bettencourt Meyers'ın hemen arkasında dünyanın en zengin 13. ve 2. en zengin kadını yapıyor. Eski kocasının aksine, kendisi servetinin çoğunu yaşamı boyunca bağışlayacağına dair bir sözleşme imzaladı.

Elon Musk da bu yıl Tesla hisselerinin fırlamasıyla benzer şekilde kazançlar elde etti ve Bloomberg Milyarder Endeksi 74.5 milyar $' a yükseldi. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg de servetini 93.1 milyar $' a yükseltirken, Ballmer'ın serveti 76.1 milyar $ oldu.

Warren Buffett'nin serveti de daha önce konuşulmuştu. Warren Buffett'nin Tahtını Kim Salladı?


Kaynak: Gizmodo

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram