JAPONYA KENDİ DİJİTAL PARASINI MI ÇIKARACAK?

haber 11 Şub 2020

Kozo Yamamoto'ya (Liberal Demokrat Parti Başkanı) göre Japonya Yen Dijital Para Birimi yaratmayı planlıyor. Yamamoto, bunun gerekli olduğunu ve 2-3 yıl içinde yapılması gerektiğini söylüyor. Teklifini Çin'in merkez bankası dijital para biriminin etkisinden endişe duyan başka bir yetkiliyle işbirliği içinde hazırlayacak.

Dünyadaki merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC'ler) çıkartma hızını şimdiden hızlandırdı. Japonya; İngiltere, İsveç ve AB de dahil olmak üzere 6 merkez bankasından oluşan koalisyonunun bir üyesidir. Bununla birlikte, Japonya devlet destekli bir dijital para birimine yavaş ama istikrarlı bir yaklaşım sergiliyor gibi görünüyordu. Şimdi ise Japonya'nın 2-3 yıl içinde kendi dijital yen para birimini yaratması bekleniyor.

Japonya’nın LDP Başkanı CBDC Planlarını Zorluyor

Kozo Yamamoto, Liberal Demokrat Parti (LDP) finans ve bankacılık araştırma komisyonu başkanıdır. Facebook gibi şirketlerden gelen tehdidin geride kalmak için çok büyük olduğunu söyledi. Ancak, Japonya'daki iktidar partisinin de artık bu konuda beklemek istemediği anlaşılıyor. Facebook’un Libra ile merkez bankası dijital paralarına (CBDC) karşı koyma baskısı ve Çin’in dijital para biriminde ilerlemesi Japonya’da paniğe neden oldu. Yamamoto şöyle dedi:

"Ne kadar erken o kadar iyi. Hükümetin politika yönergelerine dahil edilecek teklifleri ileteceğiz. Bunun iki ya da üç yıl içinde yapılmasını umuyoruz."

Yamamoto, Japonya'nın dijital para birimi için ABD'nin yardımının da gerekli olduğunu söyledi. ABD'nin yardımı olmadan “Çin'in mevcut rezerv para birimine ve uluslararası uzlaştırma sistemine meydan okuma çabalarına karşı çıkamayacaklarını” belirtti. Yamamoto, hükümeti tekliflerini kabul etmeye zorlamak için Akira Amari ile birlikte çalışacağını söyledi. Akira Amari eski ekonomi bakanı ve iktidar partisinin bir üyesidir.

Yamamoto’nun Libra hakkındaki yorumu, ülkedeki diğer milletvekillerinin dijital paralar hakkındaki endişelerini gündeme getirdiği zamana denk geliyor. Japonya'nın teknik ve yasal sorunlar nedeniyle yakında dijital para çıkartması pek olası görünmüyor. Ancak devam eden çabalar Tokyo’nun Çin üzerindeki baskısını ve Facebook’un dijital paralardaki ilerlemesini vurguluyor.

Çin'in Dijital Para Birimi Diğer Ülkeleri Korkutuyor Mu?


Büyük merkez bankaları arasında Çin, kendi dijital para birimini yaratmak isteyen ilk ülke. Ancak projenin ayrıntılarını hala pek bilmiyoruz. Birçok üst düzey yetkili, Çin’in dijital para birimi kontrol edilmediği takdirde dünyada öncü konuma geleceklerine inanıyor. Ayrıca, dünyanın önde gelen para birimi olan doların tahtını da yerinden edebileceği düşünülüyor.

Dijital para birimlerinin yayılması, doların üstünlüğünü zayıflatabilir. Ancak bu, büyük ölçüde dolara bağımlı olan Kamboçya gibi gelişmekte olan piyasaları dengelemede yardımcı da olabilir. Ancak Japonya, her bir ülkenin gelecekteki ekonomik krizlerden kaçınma olasılığı olduğuna inanıyor ve iyimser bir tutum sergiliyor. Yamamoto şunları söyledi:

"Her ülke kendi dijital para birimleriyle ekonomilerini kontrol etmeyi başarırsa, bir ekonomik kriz anında büyük yıkımlardan kaçınabilir ve kendi ekonomilerini stabilize edebilirler."


Kaynak:
https://atozmarkets.com/news/japan-plans-yen-digital-currency