JAPONYA EKONOMİSİ SERT KÜÇÜLDÜ

haber 17 Ağu 2020

Japonya'nın ekonomisi, koronavirüs salgının etkisiyle rekor seviyede küçüldü. Nisan-Haziran döneminde, Japonya’nın ihracatı yıllık bazda %56 oranında düşerek rekor küçülme yaşadı.

Japonya Ekonomisi Küçüldü

Pazartesi günü yayınlanan resmi verilere göre, koronavirüs salgını Japonya'daki tüketimi ve ticareti olumsuz etkilediğinden, Japonya ekonomisi Nisan-Haziran aylarında yıllık %27,8 oranında küçüldü. Japonya GSYH’sinin ise çeyreklik bazda %7,8 düştüğü bildirildi.

Japon medyası, yaşanan bu son düşüşün İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en görülen en kötü düşüş olduğunu bildirdi. Bazı resmi kayıtlar ise benzer düşüşlerin 1980'li yıllarda başladığını gösteriyor. Bundan bir önceki en kötü daralma 2009 yılında -2008/9 ekonomik krizinde- yaşanmıştı.

Koronavirüs salgını 2019 yılının sonlarında patlak verdiğinde dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya'da zaten ekonomik problemler vardı. Bu problemler o zamandan beri Covid19 salgını, karantina uygulamaları ve sosyal mesafe kısıtlamaları nedeniyle giderek kötüleşti.

Pandemi ve Resesyon Süreci

Japonya ekonomisi Ocak-Mart döneminde %0,6 küçüldü. Geçen yıl Ekim-Aralık döneminde ise %1,8 oranında daralma yaşamıştı. Bu da Japonya'nın bu yılın ilk çeyreğinde resesyona girdiği anlamına geliyor.

Nisan-Haziran döneminde, Japonya’nın ihracatı yıllık bazda %56 gibi muazzam büyük bir oranda düşerken, tüketim de yıllık bazda yaklaşık %29 oranında düştü.

Analistler, pandeminin etkisi azaldığında ekonominin kademeli olarak toparlanmasının beklendiğini söylüyorlar. Japonya’nın ihracata bağımlı olan ekonomisi ise büyük ölçüde Çin'in büyümesine bağlı. Fakat talepteki düşüş sürdüğünden uzun vadede neler olacağı merak konusu.

Güncel JPY Grafiği

JPY:


Kaynak: Politico