JAPON YENİNİN GÜVENLİ LİMAN STATÜSÜ BASKI ALTINDA

haber 21 Şub 2020

Yen'in güvenli liman statüsü, Japon ekonomisinde görülen problemler ve ülkede görülen koronavirüs vakalarının giderek artması sonucunda baskı altına girdi.

Japon yeni, dolar karşısında 9 ayın en düşük seviyesine geriledi ve Çarşamba günü yatırımcıların ve analistlerin satış baskısı altında kaldı. Bunun sebebi ise analistlere göre yen piyasalarından büyük portföy yatırımcılarının teker teker gidiyor olmaları.

Japon Yeni Neden Düşüyor?


Singapur'daki BNP Paribas Varlık Yönetimi'nden Shafali Sachdev, “Altındaki koronavirüs etkisini görebiliyor ve potansiyel sonuçları hakkında endişe duyabiliyorsunuz ama aynı durumun Japon yeni için de geçerli olduğunu göremiyorsunuz" dedi.

Japonya'nın koronavirüs salgınına maruz kalması ve son zamanlarda görülen zayıf ekonomik veriler endişeleri daha da artırdı.

USDJPY, Çarşamba günü son 5 aydaki en büyük günlük düşüş olan %1.3 oranını gördü ve bu düşüşü takiben 111.36 dolardan işlem gördü.

Japon yeni; euro, sterlin ve Avustralya doları karşısında da büyük kayıplar gördü. Normalde yen ile birlikte hareket eden altın da %0.6 oranında yükseldi.

Salgın Çin'de başladı, ancak Tokyo'ya gelen bir yolcu gemisine yayılan virüs, Japonya'nın Çin dışında bilinen vakaların yarısından fazlasına sahip olduğu anlamına geliyor.

Salgının Temmuz ayında Tokyo'da gerçekleşecek olan Olimpiyat Oyunları'nın geciktirme ihtimali nedeniyle ülke ekonomisi ve toplum morali üzerinde negatif sonuçlar doğuracağına dair büyük endişeler var.

Bununla birlikte, eğer salgın hızla Japonya'da yayılırsa ülke ekonomisi on çeyrekte beklenmedik nüfusu boyunca yayılmaya başlarsa, son çeyrekte beklenmedik şekilde zorlanan dünyanın üçüncü büyük ekonomisini resesyona sürüklemek için yeterli olacaktır.

Yatırımcılar Yen'den Uzaklaşıyor


Japon yatırımcıların Şubat ayının ilk iki haftasında net dış tahvil alımlarında yaklaşık 3 trilyon yen (27 milyar dolar) alımı, iç yatırımlara duyulan güven konusunda soru işaretleri oluşturuyor.

Küresel faiz oranlarındaki düşüş, yen'in çekiciliğini azalttı.

HSBC FX Trader'dan Brent Donnelly, "Artık kimse yen'i bir fon olarak kullanmıyorsa, belki de yen'in güvenli liman olmasının da bir gereği yoktur. Bir gecede görülen fiyat hareketi, yeni bir yen rejimine geçtiğimiz fikrini bize göstermeye çalışıyor gibi görünüyor” dedi.

Güncel USDJPY parite grafiği:


Kaynak:
https://www.reuters.com/article/us-japan-markets-yen/yens-safe-haven-status-under-siege-as-japans-economy-sputters-idUSKBN20E1AK