İSTİKRARLI KAZANÇ GETİREN HİSSELER NELERDİR?

Yazılar 27 May 2020

İstikrarlı gelir getiren hisse senetleri, genel hisse senedi piyasasının durumundan bağımsız olarak tutarlı temettü ve sabit getiri sağlayan hisse senetleridir. Bu hisselerin ürünlerine olan talep genel olarak değişmez ve süreklidir.

Türkiye'de Tat Gıda (TATGD), Selçuk Ecza Deposu (SELEC); yurt dışında Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Coca-Cola gibi köklü şirketler bu hisse grubu arasındadır.

İstikrarlı veya güvenli denebilecek bu gruptaki hisse senetleri, diğer hisse senetlerinden daha az risklidir ve uzun vadede -önemli kazançlar sunma potansiyeline sahiptirler. Dezavantaj olarak sayılabilecek durum ise bu hisselerin düşük volatiliteye sahip olması boğa piyasası görüldüğünde daha düşük kazanımların gerçekleşmesine yol açabilmesidir.

İstikrarlı Hisseler Nasıl Seçilir?


Güçsüzleşen ve büyüyemeyen bir ekonomi görüldüğünde veya yüksek volatilite zamanlarında yatırımcılar kazançlarını sağlama almak ve portföylerini korumak isteyebilirler. Böyle durumlarda da yatırımcılar genellikle güvenilir ve sabit getiri sağlayan hisselere yönelme eğiliminde olurlar. Yukarıda sıralanan (Coca-Cola, TATGD) köklü şirketler, ekonomik güvensizlik gibi durumlarda sıkça tercih edilir. Bu tip şirketler hem sabit ve güçlü bir nakit akışına sahiptirler hem de zayıf ekonomi şartlarında stabil kalarak getiri sağlamaya devam ederler. Bununla birlikte piyasalarda sert düşüşler yaşandığı zaman temettü ödemesi de yaparlar. Bu şirketlerin önemli olan bir diğer özelliği ise genel olarak istikrarlı yapıda olmaları nedeniyle iflas etme olasılıklarının diğer şirketlere kıyasla daha düşük olmasıdır.

İstikrarlı olarak kategorize edebileceğimiz birçok sektör bulunuyor. Örneğin:

->Hızlı tüketim ürünleri (bisküvi, süt, tahıl, sigara, çay, mısır, ham petrol ve pirinç, vb.) üreten şirketler,
->Sağlık, sigorta, hastane, tıbbi alet üreticileri ve ilaç şirketleri,
->Bazı hizmet sektörleri: doğal gaz, telefon, elektrik vb.
->Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO): İnsanlar her zaman gayrimenkule (başlarının üstünde bir çatıya) ihtiyaç duyduklarından gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO'lar) da istikrarlı olarak kabul edilirler.

Otomobil, eğlence, seyahat, kıyafet gibi lüks ürünler üreten şirketler genellikle ekonomi iyiyken ve işler iyi gittiğinde tercih edildikleri için istikrarlı getiri sunan hisseler arasında kabul edilmezler.

Ekonomi Zayıfken Hisse Senedi Almak Doğru Mu?


Zor dönemlerden geçerken insanlar genelde hisse senedi almadan önce tereddüt ederler. Hisse senedi piyasası oldukça volatil ve dalgalı seyredebildiği için yatırımcılar çekinebilirler. Fakat bazı durumlarda korku ve risk iştahı piyasaları yönlendirebilir. Böyle durumlarda da yukarıda bahsettiğimiz istikrarlı hisseler diğerlerine oranla daha yüksek temettü ödemesi sağladığı için yatırımcıların iştahını yükseltirler. Bu iştahla birlikte korku da hafifler, çünkü istikrarlı hisseler pek de riskli değillerdir.

İlginizi Çekebilir: Volatil Piyasalarda Yatırım Yapmak

İstikrarlı hisse senetleri, diğer hisse senetlerinde kıyasla uzun vadede daha düşük risk ve yüksek kazanç sunar. Warren Buffett de kısmen bu tip hisse senetlerine yatırım yaparak tüm zamanların en büyük yatırımcılarından birisi olmuştur desek yalan olmaz. Yani borsada çok kazanmak için aşırı risk almak pek de gerekli değildir. Çok risk almak yerine kayıpları sabit gelirli ve istikrarlı hisselerle dengelemek çok daha etkili bir yatırım stratejisi olabilir. Bu tür hisse senetlerini satın almak için en ideal zaman ekonomik yavaşlama dönemleri olacaktır. Bununla birlikte satın almak için en kötü zaman da ekonomik balon veya boğa piyasası dönemleri olacaktır.

Oldukça büyük avantajların yanında sabit gelirli hisse senetlerinin bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu tip hisselerin volatilitesi düşük olduğundan boğa piyasaları görüldüğünde çoğu zaman küçük kazançlar elde edilmesine neden olurlar. Birçok yatırımcı boğa piyasası olduğu zamanlarda yüksek getiri sağlamak istersen ellerindeki yetersiz istikrarlı hisselerle ortada kalabiliyorlar. Böyle durumlarda yatırımcıların kazançları ciddi anlamda düşebilir.

Ek olarak, hepsi olmasa da şirketlerin bir kısmı temettü oranlarını artırsa bile yapılan bu artışın miktarı düşük olabilir. Eğer yatırımcı için gelir önemli bir endişe kaynağı ise bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Yükselen enflasyon görüldüğü zaman yatırımcılar endişelebilir, çünkü artan enflasyonla birlikte yatırımların nominal getirisi düşmeye başladıkça alınan temettü değeri de azalır.

İstikrarlı hisse senetlerinin boğa piyasası görüldüğü zamanlarda yatırım getirisi düşük olsa da, herhangi bir piyasa koşulunda talebi düşmeyen mal ve hizmet sağlayan şirketlere olan talep nispeten sabit kaldığından ekonominin zayıfladığı dönemlerde yeterli korumayı sağlarlar. Ayrıca sadece istikrarlı bir gelir akışı sağlamakla kalmıyorlar, aynı zamanda çeşitli risk ve getirilere sahip dengeli bir hisse portföyü de sağlıyorlar.


Kaynaklar:
YourFinanceBook
www.wallstreetmojo.com/defensive-stock