IŞIKFX - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 26.12.2019

teknik-analiz 26 Ara 2019

Dün noel tatilleri nedeniyle küresel borsalar kapalı olsa da yurtiçi  borsalarının açık olması nedeniyle TL varlıkları fiyatlamalara dahil  edildi.

Ancak işlem hacimlerinin sığ olması nedeniyle fiyatlamalar yatay  bir seyirde ilerledi. Bugün ise Avrupa borsaları dışında ABD dahil  olmak üzere birçok borsa işleme açılacak. Bununla birlikte işlem  hacimleri bir miktar artabilir ancak noel tatillerinin bazı ülkelerde  devam etmesi nedeniyle bu işlemler kısıtlanabilir. Kurun gündemine  bakacak olursak jeopolitik ve siyasi risklerin ön planda kalmaya devam  ettiğini görmekteyiz.

Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’ye yönelik yaptırımlarında bulunduğu 2020 Savunma bütçesini imzalamasıyla birlikte TL varlıkların oluşan baskı TCMB tarafından üst üste yapılan  swap ihalelerine rağmen kurun 5.8500- 5.90 bandı üzerinde kalmasını  sağlıyor. Ayrıca TCMB’nin 2020 yılında daha fazla faiz indirebileceğine  yönelik beklentilerde yine TL’deki kırılganlığı artırıyor. Kurda bir  kırılma hareketi görebilmemiz için 5.95 üzerinde kapanışlar görmemiz  gerekebilir. Bununla birlikte yaşanacak yukarı yönlü ataklarda 6.00  psikoloijik direnci kritik olacaktır.

Zira buranında kırılması ile  birlikte 6.0195, 6.0335 ve 6.0770 dirençleri test edilebilir. 5.85- 5.90  bandının kırılması halinde ise 5.75 seviyesi hedef haline gelebilir.  

Ancak bu bandın kırılması için ABD ile olan ilişkilerine yönelik olumlu  haber akışlarına ihtiyaç duyulabilir.

Güncel dolar fiyatını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.