INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 28.08.2020

teknik-analiz 28 Ağu 2020

İçerisinde bulunduğumuz ay ile birlikte yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi son günlerde dalgalı bir seyir izliyor.

Dün piyasalar TCMB’nin yayımladığı; 20 Ağustos’ta gerçekleştirdiği politika toplantı özetini takip etti. Özette; üçüncü çeyreğe ilişkin anket göstergelerinin ve yüksek frekanslı verilerin ikinci çeyrekteki sert daralmanın ardından ekonomide belirgin bir toparlanmaya işaret ettiği belirtildi. Ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda gerçekleştirdiği konuşma takip edildi.

Fed’in para politikasına yönelik yeni yaklaşımını açıklayan Powell ile birlikte küresel bazda hareketlilik oldukça arttı. Fed’in ortalama %2 enflasyon hedefleyeceğini duyuran Powell sonrasında USDTRY, düşüşünü geri aldı. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güven Endeksi verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak.  

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.40890 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 7.30665 – 7.26895 – 7.20443 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.