INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 24.10.2019

teknik-analiz 24 Eki 2019

Salı günü Türkiye’nin Suriye konusunda Rusya ile mutabakata varması, ardından Milli Savunma Bakanlığı’nın Suriye’de yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadı açıklaması ve dün Trump’ın ‘Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldırma talimatı verdim’ açıklaması USDTRY paritesinde gevşeme hareketleri gerçekleştirdi.

TL kanadında son günlerin gündemi bu konu olurken bugün başrolü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası alacak.

Bugün gerçekleşecek olan toplantı sonrasında piyasaların genel beklentisi faiz oranlarında indirim yoluna gidileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Ortalama 100 baz puanlık indirim beklentisine karşılık jeopolitik risklerin bir miktar azalmasına paralel olarak ‘daha büyük bir adım gelebilir mi?’ soruları da piyasalar tarafından soruluyor.

Bu sorular ise TL üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. Karar TSİ 14:00’da açıklanacak. Bu sebeple TL kanadında volatilite oldukça artacaktır. TL kanadında hem küresel bazda hemde ekonomik bazda yoğunluk oldukça fazla.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.79367 – 5.85855 – 5.90086 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.74289 – 5.70043 – 5.64981 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel dolar fiyatını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.