INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 24.09.2020

teknik-analiz 24 Eyl 2020

Küresel bazda artan koronavirüs vakaları ve küresel risk iştahının azalması genel olarak gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskıya ek olarak doların küresel bazda güçlü seyri USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelerin görülmesine neden oluyor.

TL, dolar karşısında son günlerde değer kayıpları ile dikkat çekerken, yaklaşık olarak son bir buçuk yılın en uzun düşüş serisini gerçekleştiriyor. Bunlarla birlikte bugün TL için oldukça önemli bir gün. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün biraraya gelecek ve faiz oranı kararı açıklanacak. Beklentiler bankanın faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazansa da; karar merakla izlenecek. Karar metninde ve basın toplantısında önümüzdeki günlere dair ipuçları aranacak. Karar 14:00’da açıklanacak ve TL kanadında volatilite oldukça artacaktır.

Son zamanlarda tarihi zirvelerinde güncellemeler yaparak yeni rekorları test eden USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.71533 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Bu seviye geçildiği taktirde 7.75 seviyesi psikolojik direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 7.60750 – 7.54913 – 7.48490 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.