INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 24.02.2020

teknik-analiz 24 Şub 2020

Başta İdlib olmak üzere yaşanan jeopolitik gelişmeler TL varlıkları üzerinde volatilitenin oldukça artmasına neden oluyor.

Yaşanan gelişmeler ile birlikte TL üzerinde sert bir baskı hissediyor ve bu baskı USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmesine neden oluyor. Bu sebeple bölgeden gelebilecek haber akışları volatiliteyi etkileyebilir. Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü teyit etti.

Fitch beklentiler dahilinde Türkiyenin kredi notunu ‘BB-‘ ve görünümünü ise ‘durağan’ olarak açıkladı. Karar metninde ise; ekonomik büyümenin güçlü şekilde toparlandığı, enflasyonun geçen yılın başında gördüğü %20 seviyelerinden düştüğü, cari açığın gelişme gösterdiği, dış risklerin hala yüksek seviyelerde olsa da bir miktar azaldığı belirtildi.

Yeni haftanın ilk iş gününe başlarken piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Saat 10’da Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni; saat 11’de ise Yabancı Turist Girişi veriler volatiliteyi artıracaktır.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.11229 – 6.12444 – 6.15691 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.08634 – 6.06988 – 6.05183 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Dolar yorum ve fiyat bilgisi için tıklayınız.