INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 21.10.2019

teknik-analiz 21 Eki 2019

USDTRY paritesinde son günlerde ana gündem konusu Suriye’nin kuzeyine yapılan Barış Pınarı Harekatı.

Geçtiğimiz hafta ABD heyeti ile Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmüş ve harekata 120 saat ara verilip, YPG’nin bölgeden çekileceği garantisi Amerika’dan alınmıştı. Bu anlaşma TL üzerinde baskıları azalttı ve USDTRY paritesinde aşağı yönlü sert hareketler gerçekleşmesine neden oldu.

Bununla birlikte Cuma günü ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon aracılığı ile Suriye hakkında konuştu.

Tüm bu gelişmeler son günlerde gerilen TL üzerindeki baskıları bir miktar azalttı. Halen bu konu piyasalar tarafından yakından takip edilecek ve gelecek olan haber akışları TL üzerindeki volatiliteyi artıracaktır. Gün içerisinde ekonomik takvimde cılız bir seyir var.

İlk olarak yurtiçinden gelecek olan merkezi hükümet borç stoku verisi takip edilecek. Ardından Amerika’dan Federal Bütçe Dengesi verisi volatiliteyi artırabilir.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.82302 – 5.86283 – 5.94022 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.76110 – 5.70043 – 5.65054 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Güncel dolar fiyatını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.