INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 19.08.2020

teknik-analiz 19 Ağu 2020

TL kanadı için önemli bir haftadayız. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Perşembe günü biraraya gelecek ve banka faiz oranı kararını açıklayacak.

Karar öncesinde merkez bankası bazı adımlar ile TL’deki likiditeyi bir miktar sıkılaştırdı. Geçtiğimiz haftalarda USDTRY paritesinde volatilite oldukça artmış ve paritede yukarı yönlü hareketlenmeler hızlanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında TCMB TL’de likidite sıkma adımları atmış ve bu adımlar ile birlikte volatilite bir miktar azalmıştı.

Dün de TCMB yaptığı açıklama ile bankaların borç alabilme limitlerini gecelik vadede yarıya indirdiğini açıkladı. Bu adım da likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımlarından biri olarak karşımıza çıktı. Şimdi gözler tekrar Perşembe günü toplanacak olan TCMB’de. Piyasadaki beklentiler merkez bankası’nın faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat yine de karar ve karar metni merakla takip edilecek. Gün içerisinde ise TSİ 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. Tutanaklar ile birlikte dolarda küresel bazda hareketlilik artabilir.

USDTRY paritesinde 7.38518 ve 7.39941 seviyeleri direnç noktası olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise sırasıyla 7.34458 – 7.28893 – 7.25041 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.