INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 17.10.2019

teknik-analiz 17 Eki 2019

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyini teröristlerden temizlemek ve huzuru getirmek adına yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı devam ediyor ve bu konuda dünya kamuoyundan gelen açıklamalarda takip ediliyor.

Özellikle Amerika kanadından gelen açıklamalar hareketliliğin artmasına neden oluyor. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Türkiye’nin bu harekatı durdurması için diplomatik çabalara hız verdiklerini belirtti. Bununla birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Amerika heyetinin Türkiye’de temaslarda bulunmak üzere yola çıkacağını belirtti.

Ek olarak; Recep Tayyip Erdoğan ile yüzyüze görüşmeyi umduğunu, amaçlarının Türkiye-Amerika ilişkisini kırmak olmadığını belirtti. Bu sebeple gün içerisinde bu konuda gelebilecek açıklamalar hareketlenmeleri hızlandırabilir.

Dün ise Amerika’dan gelen perakende satışlar verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da Eylül ayında satışlar artış beklenirken 7 ayda ilk kez düştü. Buda küresel bazda dolara negatif yansıdı.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.90420 – 5.94022 – 5.98946 seviyeleri direnç noktaları olarak; 5.85010 – 5.79870 – 5.75092 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyat fiyatını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.