INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 17.08.2020

teknik-analiz 17 Ağu 2020

Geçtiğimiz aylarda uzun süre dar bir bantta dalgalı seyir izleyen USDTRY paritesi 6.85 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Ağustos ayı ile birlikte paritede hareketlilik oldukça artmış ve paritede yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı.

Bu hareketlenmeler ile birlikte rekor seviyeleri test eden paritede fiyatlamalar rekor seviyelerin yakınlarında sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı 7.34 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi bu seviyelerin yakınlarında yeni haftaya başlangıç yaptı. Piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte TRY varlıklarında volatilite bir miktar artacaktır. Diğer yandan piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından izleyecek. Zaman zaman yaşanan jeopolitik gelişmeler dolarda küresel bazda volatilitenin artmasına neden oluyor.

Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.38576 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.26611 – 7.17774 – 7.08304 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.