INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 17.03.2020

teknik-analiz 17 Mar 2020

Fed’in ikinci kez sürpriz faiz indirim yoluna gitmesi ilk etapta USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirse de bu hamle piyasaları tam olarak rahatlatmadı.

Küresel piyasalarda yaşanan endişeler ve riskten kaçınma ile birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Parite bu hareketlenmeler ile birlikte 6.40 seviyelerinin üzerini gördü. Diğer yandan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 535 baz puanla yaklaşık olarak 2 senenin en yüksek seviyelerine çıkmış oldu. Küresel bazda merkez bankaları faiz indirimlerine ve genişlemeci hamlelerine devam ediyor.

Hafta içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir toplantı yapacak. Bu olağan toplantı sonrasında piyasalarda TCMB’nin faiz oranında indirimine devam edebileceği beklentileri oldukça yüksek. Toplantı Perşembe günü yapılacak ve karar ile birlikte açıklamalar yakından takip edilecek. Her ne kadar küresel piyasalarda merkez bankaları genişlemeci adımlar atsa da, asıl istenilen haber korona virüs ile ilgili. Bu konuda gelebilecek olan iyi bir haber merkez bankalarının adımlarından daha etkili olacaktır.

Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.45298 – 6.50304 – 6.55143 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.38782 – 6.33563 – 6.26088 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Güncel dolar fiyatını görmek için tıklayınız.