INFO YATIRIM - USDTRY TEKNİK ANALİZİ - 16.09.2020

teknik-analiz 16 Eyl 2020

İçerisinde bulunduğumuz haftaya Moody’s’in sürpriz not indirimi ile başlayan USDTRY paritesinde zirveye yakın yerlerde fiyatlamalar devam ediyor.

Küresel bazda baktığımızda jeopolitik gelişmeler ve koronavirüs pandemisinde vaka sayılarının küresel bazda artış göstermesi gelişmekte olan para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskıdan TL’de nasibini alıyor. Ek olarak TL kanadında son zamanlarda Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ve gerginlikler küresel piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Gün içerisine baktığımızda ise günün ve hatta haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri Amerika kanadında yaşanacak. FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından TSİ 21:30’da bir basın toplantısı düzenlenecek. Her ne kadar piyasalar faiz oranlarında değişiklik beklemese de basın toplantısında piyasa yapıcılarının neler planladıkları hakkında ipuçları aranacak. 21:30’da gerçekleşecek basın toplantısında Fed Başkanı Powell’ın güvcercin tonunu koruyacağı bekleniyor. Bu sebeple akşam saatlerinde volatilite oldukça yüksek olabilir.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlerde 7.50 seviyesi direnç noktası olarak izleniyor. Gevşemelerde ise 7.45725 – 7.41188 – 7.36072 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.